statystyki

Koronawirus. Nieprzemyślane kroki pracodawcy mogą być dla zatrudnionych zachętą do kombinowania [WYWIAD]

autor: Patrycja Otto12.03.2020, 10:11; Aktualizacja: 12.03.2020, 16:00
W przypadku podejrzeń pracodawcy w zakresie symulowania objawów choroby i nieuzasadnionego przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim dobrym pomysłem może okazać się zweryfikowanie przez pracodawcę tego zwolnienia

W przypadku podejrzeń pracodawcy w zakresie symulowania objawów choroby i nieuzasadnionego przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim dobrym pomysłem może okazać się zweryfikowanie przez pracodawcę tego zwolnieniaźródło: ShutterStock

Katarzyna Jarczyk: Zdarzyło się, że pracownicy przekazywali nieprawdziwe informacje o zatrzymania ich przez służby sanitarne z krajów zagrożonych, np. z Włoch, i braku możliwości powrotu do kraju po urlopie, licząc na możliwość jego przedłużenia.

Co powinien zrobić pracodawca i pracownik w związku z epidemią koronawirusa?

Czy rozwiązania, z których pracownicy mogą skorzystać w związku z koronawirusem, są powodem do nadużyć z ich strony?

Rzeczywiście pracodawcy coraz częściej się skarżą na wykorzystywanie przez pracowników zamieszania organizacyjnego wywołanego koronawirusem. Zapytania w tej sprawie zintensyfikowały się w momencie wystąpienia pierwszego przypadku w Polsce i z każdym dniem narastają. Najczęściej polem do nadużyć pracowników nie są jednak przyjęte przez pracodawcę procedury działania, lecz brak takich procedur czy jasnej komunikacji z pracownikami. Bezczynność pracodawców lub nieprzemyślane, chaotyczne, działania – szczególnie w dużych firmach produkcyjnych – wprost mogą być dla zatrudnionych zachętą do kombinowania.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (103)

  • Artur(2020-03-13 11:52) Zgłoś naruszenie 12343

    Niech PRACODAWCA w tym okresie sam sie wezmie za robote, skoro pieniadze dla niego sa najwazniejsze! Sam siedzi odizolowany od pracownikow, zeby sie nie zarazic i szuka frajerow ktorzy beda ryzykowac swoje zycie. Popieram tych, krorzy ida na zwolnienie, zeby uniknac epidemii.

    Pokaż odpowiedzi (13)Odpowiedz
  • Anonim(2020-03-13 12:49) Zgłoś naruszenie 9340

    W ***** mam pracodawcę i jego jęki . Jest sytuacja jaka jest i jeśli mam wybierać między nim a swoją rodziną wiadomo że wybiorę rodzinę . Mam możliwość skorzystania z opieki nad dziećmi które i tak muszą zostać w domu to rzecze jasna że wybieram dzieci a pracodawcy zawsze mają pracownika z głębokim poważaniem więc teraz rolę się odwróciły 😀

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Anna (2020-03-13 13:03) Zgłoś naruszenie 7215

    A my pielęgniarki na pierwszej linii w szpitalach ! Pacjenci i ich rodziny bagatelizują zakazy narażając nas i pozostałych pacjentów na zakażenie korona wirusem .!!Ksiądz, który chodzi po wszystkich oddziałach udzielając komunii !! Kto pomyśli o nas .My służba, tylko za jakie pieniądze narażamy życie swoje i rodziny .Większość z Was państwo odsyła do domów ,urzędy zamykają się ,a my .Wasze wątpliwości to błahostka .

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • Mik(2020-03-13 08:05) Zgłoś naruszenie 676

    Owszem są osoby które kombinują i nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji . Jest też drugą stroną czyli pracodawcy którzy wykorzystują młodocianych do pracy ( uczniów zawodu) i pracodawcy dla których człowiek jest mało istotny bo ważne są dochody firmy nie bezpieczeństwo i higiena w pracy . Tylko pogratulować odpowiedzialności i jednym i drugim .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pracownik średniej firmy(2020-03-13 14:21) Zgłoś naruszenie 6219

    A czy ktoś postawił się na miejscu pracodawcy?? Czy ktoś zdaje sobie sprawę jakie zobowiązania i koszty ma aby utrzymać firmę??? Może się okazać że już nie będzie do czego wracać, bo firmy już nie będzie. Zamiast iść na rozmowę z pracodawcą i wspólnie dojść do kompromisu i najlepszej formy nie pojawienia się w pracy do masowo unika się pracy. Do czego to prowadzi?? Bankructwa nie jednej firmy. To tylko taka dygresja że są dwie strony medalu. Bo pracownik ma pewną stałą pensję plus dodatki , pracodawca ma zobowiązania, często kredyty, leasing, stałe opłaty : ZUS, skarbowy, faktury i wiele innych. Czy ktoś na czas przestoju odroczy im spłatę zobowiązań??? A skąd mają brać skoro firma stoi, a konta będą zmrożone nawet na wypłaty dla pracowników???

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Fryga(2020-03-13 13:53) Zgłoś naruszenie 459

    Najlepszym sposobem powstrzymania pandemii jest izolacja. To dobrze że pracownicy dbają o swoje bezpieczeństwo. Pracodawcy myślą czasem tylko o zarobku i narażają pracowników. Tylko żeby jeszcze ci pracownicy na zwolnieniach L4 siedzieli w domu a nie traktowali tego jako wakacje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2020-03-13 16:07) Zgłoś naruszenie 445

    Niech do pracy nie przychodzą lekarze pielęgniarki strażacy śmieciarze Ci z domów pogrzebowych i Ci co wypłacają renty i emerytury. Sklepy trżeba też zamknąć bo kto tam będzie pracował. Wszyscy mają rodziny i Pie... lą teraz robotę. Zobaczymy tylko do czego to doprowadzi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lokis(2020-03-13 15:06) Zgłoś naruszenie 4114

    Widzicie tylko jak zawsze pracownika a kombinacje pracodawców są jeszcze większe ale cicho bo się wyda

    Odpowiedz
  • Jadzia(2020-03-13 11:07) Zgłoś naruszenie 3527

    "Wykorzystują" Polacy wszedzie kombinuja nie trzeba do tego im koronawirusa. To mamy we krwi. DOMENA POLAKA. Nie trzeba tu artykułów pisac i poematów.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Gość(2020-03-13 17:21) Zgłoś naruszenie 3325

    Tylko kasa i cyfra się liczy a pracownik ma zapie...ć!!!!!!Dlatego ja mam wysr..e i ide na L4:)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aga(2020-03-13 18:20) Zgłoś naruszenie 297

    Pomyślcie tylko, że jak Wasi pracodawcy nie będą zarabiać to Wy też nie. Dwa tygodnie to nie jest długo ale jak firmy nie będą prosperować przez dłuższy okres to bedzie problem z realizacją zamówień, a przez to z płynnością finansową każdej firmy. Z badań wynika, że Polacy nie mają oszczędności, więc ciekawe jak długo będzie ich stać na siedzenie w domu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Mała (2020-03-13 12:06) Zgłoś naruszenie 2816

    Moj narzeczony dostał wczoraj info z pracy jak i inni, że jeśli się nie pojawia w pracy to pracodawca obniża im pensje do najniższej krajowej albo maja się nie pojawiać w pracy już w ogóle. Dużo z pracowników ma dzieci, a warunki w pracy jeśli chodzi o czystość itp.sa fatalne.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Polska(2020-03-13 12:20) Zgłoś naruszenie 236

    A u mnie zagraniczni właściciele tną koszty i zwalniają. Czy można tak? Prawnie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pracownik KGHM (2020-03-13 20:04) Zgłoś naruszenie 215

    W KGHM kierownictwo ma w nosie pracowników wszystkie środki do dezynfekcji sobie pobrali. W hucie Głogów co 15 minut dezynfekują klamki i poręcze a pracownikowi nawet mydła antybakteryjnego nie dali. Nawet się nie zapytają czy coś potrzebne jest pracownikom. Tylko w telewizji prezes się chwali że pracownik najważniejszy bzdura.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kasia(2020-03-13 13:10) Zgłoś naruszenie 183

    Ludzie, nie przesadzajcie. Odrobina zdrowego rozsądku nikomu nie zaszkodziła

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maria(2020-03-13 12:08) Zgłoś naruszenie 173

    Popieram, sama mam w pracy podobną sytuację.

    Odpowiedz
  • Kotek(2020-03-13 20:10) Zgłoś naruszenie 164

    Witam, zamykane są szkoły i inne instytucje, a co z nami? Pracownikami sieci handlowych, pracują tam kasjerzy i obsługują setki osób bez masek i zabezpieczeń?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alina(2020-03-13 13:31) Zgłoś naruszenie 149

    A panie sprzatajace klatki schodowe czy sa narazone na zakarzenie wirusem i czy musza przychodzic do pracy

    Odpowiedz
  • Polo(2020-03-13 16:15) Zgłoś naruszenie 107

    Jutro mam wracać do pracy w niemczech mam 2 letniom córkę niebende ryzykowal i zapoiekuje się niom przez 14 dni nalerzy mi sie opieka naten czas a pracodawca może to zrozieć lub niemusi co otym myslicie ja tej choroby sobie niewymyslilem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kwiatek (2020-03-13 15:34) Zgłoś naruszenie 82

    U nas na szczęście da się pracować w trybie home office :)

    Odpowiedz