statystyki

Darowizna nie uchroni dłużnika przed egzekucją zaległości z okresu prowadzenia firmy

autor: Marcin Nagórek13.03.2020, 10:47; Aktualizacja: 13.03.2020, 12:10
Czynność prawna dłużnika jest uznawana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli w jej wyniku dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed jej dokonaniem.

Czynność prawna dłużnika jest uznawana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli w jej wyniku dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed jej dokonaniem.źródło: ShutterStock

Prowadziłem działalność gospodarczą, z czego powstały duże zaległości składkowe. ZUS wszczął więc egzekucję z mojego majątku. Obawiam się, że w końcu zlicytują mi mieszkanie, bo to jedyny majątek, jaki posiadam. Wpadłem na pomysł, że podaruję mieszkanie na czas egzekucji komuś spoza rodziny. Wiem, że w zwykłej egzekucji nie jest to możliwe, a czy będzie skuteczne w tym przypadku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Ustawodawca przewidział szczególny mechanizm zabezpieczający wierzycieli w razie wyzbywania się majątku przez dłużnika. Mowa o art. 527 i następnych. I tak w par. 1 postanowiono, że gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Ponadto czynność prawna dłużnika jest uznawana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli w jej wyniku dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed jej dokonaniem. Jak zaś podano w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 16 kwietnia 2018 r., sygn. akt V ACa 230/17, jeżeli w dacie dokonywania darowizny darczyńca wiedział o zobowiązaniu wynikającym z nakazu zapłaty, zaś wyzbywając się istotnego składnika majątkowego, doprowadził do znacznego zmniejszenia swego majątku, to taka czynność prawna dokonana została z pokrzywdzeniem wierzyciela.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane