statystyki

Darowizna nie uchroni dłużnika przed egzekucją zaległości z okresu prowadzenia firmy

autor: Marcin Nagórek13.03.2020, 10:47; Aktualizacja: 13.03.2020, 12:10
Czynność prawna dłużnika jest uznawana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli w jej wyniku dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed jej dokonaniem.

Czynność prawna dłużnika jest uznawana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli w jej wyniku dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed jej dokonaniem.źródło: ShutterStock

Prowadziłem działalność gospodarczą, z czego powstały duże zaległości składkowe. ZUS wszczął więc egzekucję z mojego majątku. Obawiam się, że w końcu zlicytują mi mieszkanie, bo to jedyny majątek, jaki posiadam. Wpadłem na pomysł, że podaruję mieszkanie na czas egzekucji komuś spoza rodziny. Wiem, że w zwykłej egzekucji nie jest to możliwe, a czy będzie skuteczne w tym przypadku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Ustawodawca przewidział szczególny mechanizm zabezpieczający wierzycieli w razie wyzbywania się majątku przez dłużnika. Mowa o art. 527 i następnych. I tak w par. 1 postanowiono, że gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Ponadto czynność prawna dłużnika jest uznawana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli w jej wyniku dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed jej dokonaniem. Jak zaś podano w wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 16 kwietnia 2018 r., sygn. akt V ACa 230/17, jeżeli w dacie dokonywania darowizny darczyńca wiedział o zobowiązaniu wynikającym z nakazu zapłaty, zaś wyzbywając się istotnego składnika majątkowego, doprowadził do znacznego zmniejszenia swego majątku, to taka czynność prawna dokonana została z pokrzywdzeniem wierzyciela.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane