statystyki

PPK w praktyce. Jak liczyć trzymiesięczny okres zatrudnienia

autor: Łukasz Kuczkowski12.03.2020, 06:01; Aktualizacja: 12.03.2020, 09:27
Kalendarz

Kalendarzźródło: ShutterStock

Od niego zależy, kiedy zawrzemy umowy tworzące plan kapitałowy. Zdaniem PFR Portal PPK liczymy go według zasad z kodeksu cywilnego. Tymczasem uzasadnienie projektu ustawy i dotychczasowe orzecznictwo przemawiają za inną wykładnią

Pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin trzech miesięcy zatrudnienia dla danej osoby zatrudnionej. Powyższa zasada wynika z art. 16 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572).

Wbrew pozorom ustalenie terminu trzech miesięcy zatrudnienia nie jest wcale łatwe. Odmiennie bowiem, niż wskazuje w swoim stanowisku PFR Portal PPK, istnieją podstawy do różnicowania zasad liczenia tego terminu w zależności od tego, czy osoba zatrudniona jest pracownikiem, czy też należy do pozostałej kategorii osób zatrudnionych.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • klara(2020-04-01 20:08) Zgłoś naruszenie 10

    U nas w firmie to na szczęście odbyły się wszelkie możliwe szkolenia na temat tego programu, także nikt już nie ma żadnych wątpliwości jak to wszystko powinno funkcjonować. Ludzie też są już dużo bardziej spokojniejsi jak mają wyjaśnione czarno na białym co i jak.

    Odpowiedz
  • amanda(2020-03-29 15:20) Zgłoś naruszenie 10

    Pracownicze plany kapitałowe to szansa dla każdego aktywnego zawodowo, na odłożenie środków, które wspomogą naszą przyszłą emeryturę. Do dobrowolna inicjatywa, ale skoro sporą część dołoży dla nas pracodawca, to czemu by nie skorzystać z tego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane