PPK w praktyce. Po jakim czasie może nastąpić zapis osoby 55+

autor: Magdalena Skwara05.03.2020, 09:14; Aktualizacja: 05.03.2020, 09:15
Zdaniem PFR Portal PPK – dopiero po upływie trzech miesięcy zatrudnienia. Z przepisów wynika jednak, że taki staż nie jest wymagany i wystarczy po prostu złożenie wniosku.

Zdaniem PFR Portal PPK – dopiero po upływie trzech miesięcy zatrudnienia. Z przepisów wynika jednak, że taki staż nie jest wymagany i wystarczy po prostu złożenie wniosku.źródło: ShutterStock

Zdaniem PFR Portal PPK – dopiero po upływie trzech miesięcy zatrudnienia. Z przepisów wynika jednak, że taki staż nie jest wymagany i wystarczy po prostu złożenie wniosku.

Osoby 55+, aby zostać zapisanymi do pracowniczych planów kapitałowych na swój wniosek, muszą spełniać wymóg trzymiesięcznego stażu zatrudnienia – na takim stanowisku stoi PFR Portal PPK (dalej: PFR). Jedyny wyjątek PFR przewiduje w przypadku tworzenia PPK i zawierania w imieniu uczestników umów o prowadzenie PPK po raz pierwszy. Wówczas – z uwagi na brzmienie art. 134 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572; dalej: ustawa) – PFR przyznaje, że nie jest konieczne posiadanie odpowiedniego stażu zatrudnienia (podobnie jak w przypadku osób w przedziale 18‒55 lat).

Przedstawione przez PFR rozumienie reguł przejściowych zawartych w art. 134 ustawy jest jak najbardziej prawidłowe. PFR nie wyjaśnia jednak, z czego wywodzi wniosek, że już po utworzeniu PPK warunkiem zapisu osoby, która ukończyła 55 lat, ma być również trzymiesięczny staż zatrudnienia.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • kamila(2020-03-30 23:08) Zgłoś naruszenie 10

    PPK to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego oszczędzania, które przegrywa, bo mamy tu dopłaty i od pracodawcy i od państwa, a dzięki temu efektywność zbierania funduszy jest wysoka. Co lepsze, od nas nie wymagana jest ani jedna czynność.

    Odpowiedz
  • olek(2020-04-24 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ten program to odpowiedz państwa na obecny już problem emerytur. Te są coraz niższe więc indywidualne oszczędzanie bardzo pomoże w tym zakresie. Tutaj mamy proste zasady i dopłaty pracodawcy co znacznie dużo zmienia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane