statystyki

PPK w praktyce. Po jakim czasie może nastąpić zapis osoby 55+

autor: Magdalena Skwara05.03.2020, 09:14; Aktualizacja: 05.03.2020, 09:15
Zdaniem PFR Portal PPK – dopiero po upływie trzech miesięcy zatrudnienia. Z przepisów wynika jednak, że taki staż nie jest wymagany i wystarczy po prostu złożenie wniosku.

Zdaniem PFR Portal PPK – dopiero po upływie trzech miesięcy zatrudnienia. Z przepisów wynika jednak, że taki staż nie jest wymagany i wystarczy po prostu złożenie wniosku.źródło: ShutterStock

Zdaniem PFR Portal PPK – dopiero po upływie trzech miesięcy zatrudnienia. Z przepisów wynika jednak, że taki staż nie jest wymagany i wystarczy po prostu złożenie wniosku.

Osoby 55+, aby zostać zapisanymi do pracowniczych planów kapitałowych na swój wniosek, muszą spełniać wymóg trzymiesięcznego stażu zatrudnienia – na takim stanowisku stoi PFR Portal PPK (dalej: PFR). Jedyny wyjątek PFR przewiduje w przypadku tworzenia PPK i zawierania w imieniu uczestników umów o prowadzenie PPK po raz pierwszy. Wówczas – z uwagi na brzmienie art. 134 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572; dalej: ustawa) – PFR przyznaje, że nie jest konieczne posiadanie odpowiedniego stażu zatrudnienia (podobnie jak w przypadku osób w przedziale 18‒55 lat).

Przedstawione przez PFR rozumienie reguł przejściowych zawartych w art. 134 ustawy jest jak najbardziej prawidłowe. PFR nie wyjaśnia jednak, z czego wywodzi wniosek, że już po utworzeniu PPK warunkiem zapisu osoby, która ukończyła 55 lat, ma być również trzymiesięczny staż zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • kamila(2020-03-30 23:08) Zgłoś naruszenie 10

    PPK to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego oszczędzania, które przegrywa, bo mamy tu dopłaty i od pracodawcy i od państwa, a dzięki temu efektywność zbierania funduszy jest wysoka. Co lepsze, od nas nie wymagana jest ani jedna czynność.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane