statystyki

Mały ZUS plus: Liczy się sytuacja z poprzedniego roku

autor: Paulina Szewioła04.03.2020, 19:00
ZUS wskazał, że ponieważ wnioskodawca nie zaliczał się w roku poprzednim do żadnej z tych grup, może skorzystać z małego ZUS plus.

ZUS wskazał, że ponieważ wnioskodawca nie zaliczał się w roku poprzednim do żadnej z tych grup, może skorzystać z małego ZUS plus.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który od lutego korzysta z małego ZUS plus, a w trakcie roku rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej i zlikwiduje dotychczasową działalność, będzie mógł do 31 grudnia 2020 r. korzystać z ulgi na dotychczasowych zasadach – wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorca wystąpił do ZUS z wnioskiem o interpretację przepisów. Poinformował w nim, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i od lutego korzysta z ulgi w opłacaniu składek – małego ZUS plus. Przypomnijmy, że jest to rozszerzona wersja ulgi, która obowiązywała do tej pory. Aby przedsiębiorca mógł z niej skorzystać, jego roczny przychód za poprzedni rok nie może przekraczać 120 tys. zł. Musi także prowadzić działalność gospodarczą przez okres dłuższy niż 60 dni.

Przedsiębiorca spełniał powyższe warunki. Problem w tym, że w trakcie roku zamierza on rozpocząć działalność jako wspólnik spółki cywilnej i planuje zlikwidować dotychczasową jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym chciał wiedzieć, czy rozpoczynając działalność w formie spółki cywilnej, będzie miał prawo kontynuować korzystanie z ulgi.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane