statystyki

Mały ZUS plus: Liczy się sytuacja z poprzedniego roku

autor: Paulina Szewioła04.03.2020, 19:00
ZUS wskazał, że ponieważ wnioskodawca nie zaliczał się w roku poprzednim do żadnej z tych grup, może skorzystać z małego ZUS plus.

ZUS wskazał, że ponieważ wnioskodawca nie zaliczał się w roku poprzednim do żadnej z tych grup, może skorzystać z małego ZUS plus.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który od lutego korzysta z małego ZUS plus, a w trakcie roku rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej i zlikwiduje dotychczasową działalność, będzie mógł do 31 grudnia 2020 r. korzystać z ulgi na dotychczasowych zasadach – wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorca wystąpił do ZUS z wnioskiem o interpretację przepisów. Poinformował w nim, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i od lutego korzysta z ulgi w opłacaniu składek – małego ZUS plus. Przypomnijmy, że jest to rozszerzona wersja ulgi, która obowiązywała do tej pory. Aby przedsiębiorca mógł z niej skorzystać, jego roczny przychód za poprzedni rok nie może przekraczać 120 tys. zł. Musi także prowadzić działalność gospodarczą przez okres dłuższy niż 60 dni.

Przedsiębiorca spełniał powyższe warunki. Problem w tym, że w trakcie roku zamierza on rozpocząć działalność jako wspólnik spółki cywilnej i planuje zlikwidować dotychczasową jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym chciał wiedzieć, czy rozpoczynając działalność w formie spółki cywilnej, będzie miał prawo kontynuować korzystanie z ulgi.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane