statystyki

Domy dziecka: Nie będzie więcej czasu na dostosowanie

autor: Michalina Topolewska04.03.2020, 07:51; Aktualizacja: 04.03.2020, 07:58
Dziecko i matka

Dziecko i matkaźródło: ShutterStock

Resort rodziny nie przewiduje wydłużenia kończącego się w grudniu br. okresu przejściowego, w trakcie którego samorządy powinny zmniejszyć liczbę miejsc w domach dziecka z 30 do 14.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej na zapytanie poselskie Pawła Bejdy (nr 258). Zwraca on uwagę, że zbliża się ostateczny termin, jaki ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1111) daje powiatom na dostosowanie się do jednego z jej wymogów. Dotyczy on placówek opiekuńczo-wychowawczych, które powstały przed 1 stycznia 2012 r. i liczą maksymalnie 30 miejsc. Zgodnie z art. 230 wspomnianej ustawy od 1 stycznia 2021 r. będą one mogły zapewniać opiekę dla nie więcej niż 14 podopiecznych. To oznacza, że placówki takie mają mało czasu na przekształcenie w mniejszą jednostkę. Jak pisaliśmy w DGP („Domy dziecka w transformacji” nr 29/20) wciąż jest wiele powiatów, które jeszcze tego nie zrobiły.

Jak wskazuje poseł z uwagi na dużą liczbę dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej stanowi to dla samorządów istotny problem. Dlatego zapytał Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), czy istnieje jakakolwiek możliwość odroczenia terminu dostosowania się przez powiaty do przepisów ustawy. Barbara Socha, wiceminister rodziny odpowiada, że powodem wprowadzenia rozwiązania zmierzającego do przekształcenia domów dziecka w małe placówki jest to, aby zapewniały warunki życia zbliżone do domowych, stając się w ten sposób substytutem rodziny. Jednocześnie przepisy ustawy dały powiatom odpowiednio dużo czasu na przeprowadzenie zmian mających na celu polepszenie sytuacji dzieci wychowujących się w placówkach.

Minister dodaje też, że art. 106 ust. 3 i 3a ustawy daje wojewodzie prawo do udzielenia zezwolenia na funkcjonowanie w jednym budynku lub na jednej nieruchomości gruntowej, więcej niż jednego domu dziecka dla 14 podopiecznych. Przy czym nie reguluje ona kwestii wytycznych do wydawania zezwoleń w takich przypadkach. Podyktowane jest to faktem, że służby wojewody, badając każdą pojedynczą sprawę, muszą ją traktować indywidualnie, dbając o dobro umieszczonych w niej dzieci oraz uwzględniając termin wejścia w życia standardu dotyczącego liczebności placówek. 


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane