statystyki

4 tys. zł zasiłku pogrzebowego to dużo? Ministerstwo nie planuje podwyżki świadczenia

autor: Patryk Słowik03.03.2020, 07:23; Aktualizacja: 03.03.2020, 07:24
rodzina na pogrzebie

Zwłaszcza że na niektórych cmentarzach mamy do czynienia z paskarskimi cenami usług pogrzebowych windującymi koszty pogrzebu do kwot sięgających trzykrotności zasiłku - uważa posłanka Gill-Piątekźródło: ShutterStock

Nie ma planów zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską Hanny Gill-Piątek (Lewica).

Zgodnie z art. 80 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 53) wynosi ona 4 tys. zł. W tej wysokości obowiązuje od 1 marca 2011 r. Wcześniej zasadą było, że zasiłek pogrzebowy wynosił 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.

„W 2010 r. rząd Donalda Tuska obniżył wysokość zasiłku pogrzebowego o ok. 40 proc., do kwoty 4 tys. zł. Już wówczas ten pomysł był krytykowany przez wszystkich, którzy znają branżę pogrzebową. Specjaliści twierdzili, że to jedynie część wartości usług związanych z pochówkiem zmarłego. Praktyka pokazuje to samo, zwłaszcza że na niektórych cmentarzach mamy do czynienia z paskarskimi cenami usług pogrzebowych windującymi koszty pogrzebu do kwot sięgających trzykrotności zasiłku, tak jak na cmentarzu w Brzezinach pod Łodzią” – wskazała Gill-Piątek.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • kaja(2020-03-03 08:13) Zgłoś naruszenie 126

    PiS powiedział, że naprawi to co popsuł PO, jakoś nie widzę, żeby coś naprawiali, widzę raczej psucie wszystkiego po kolei.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Xxxx(2020-03-04 08:32) Zgłoś naruszenie 70

    Mój ojciec zmarł miesiąc temu .... po podłączeniu wszystkich kosztów pogrzebu wysłałam ponad 9 tyś. Stypa na ok.20 osób. Więc niech mi ktoś powie jak te 4 tyś mają wystarczyć?!

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-03-04 11:51) Zgłoś naruszenie 61

    Nie piszcie bzdur. Na co starcza 4000 zł? Co mają zrobić emeryci gdy jeden umiera? Zawieźć zwłoki we worku pod siedzibę Rządu? Była obiecana podwyżka i co? My też zaczniemy obiecywać PIS nasze głosy a nie oddamy ich!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emigrancipolski(2020-03-04 05:27) Zgłoś naruszenie 52

    od czasow tuska po--pslu zostaja tylko negatywne negatywne wspomnienia emigracja za chlebem długi polakow bo gospodarke zniszczyli polacy zostali sami sami z tymi problemami zniszczyli ludziom życiorysy zyciorysy

    Odpowiedz
  • Jola(2020-03-04 07:44) Zgłoś naruszenie 55

    JAK SIĘ NIE POPRAWIŁO? Gołym okiem widać,ze w naszej społeczności standard życia znacznie wzrósł. W sklepach Polacy już nie szukają co najtańsze..Kupują zwyczajnie co potrzebują. Organizacje pozarządowe dotąd zajmujący się ubogimi, odnotowują ogromny spadek zainteresowania pomocą społeczną: żywność, odzież itp. Z tysięcy oczekujących kilka lat temu na pomoc, dziś ilość osób maleje w setkach! Pozostają bezdomni i osoby starsze, niezaradne lub uzależnieni..To jest wymiar Polskiej Zmiany!

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-03-04 08:17) Zgłoś naruszenie 35

    za PIS poprawilo sie duzo, lepiej sie zyje, za PO bylo bardzo biednie, okradali emerytow i rencistow, pracownikow......odnosnie zasilku pogrzebowego to chociaz niech wroci ten co zabralo PO, 4tys. to bardzo malo ,....6-8 tys. PIS jak obieca to da...brawo PIS....

    Odpowiedz