statystyki

4 tys. zł zasiłku pogrzebowego to dużo? Ministerstwo nie planuje podwyżki świadczenia

autor: Patryk Słowik03.03.2020, 07:23; Aktualizacja: 03.03.2020, 07:24
rodzina na pogrzebie

Zwłaszcza że na niektórych cmentarzach mamy do czynienia z paskarskimi cenami usług pogrzebowych windującymi koszty pogrzebu do kwot sięgających trzykrotności zasiłku - uważa posłanka Gill-Piątekźródło: ShutterStock

Nie ma planów zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską Hanny Gill-Piątek (Lewica).

Zgodnie z art. 80 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 53) wynosi ona 4 tys. zł. W tej wysokości obowiązuje od 1 marca 2011 r. Wcześniej zasadą było, że zasiłek pogrzebowy wynosił 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.

„W 2010 r. rząd Donalda Tuska obniżył wysokość zasiłku pogrzebowego o ok. 40 proc., do kwoty 4 tys. zł. Już wówczas ten pomysł był krytykowany przez wszystkich, którzy znają branżę pogrzebową. Specjaliści twierdzili, że to jedynie część wartości usług związanych z pochówkiem zmarłego. Praktyka pokazuje to samo, zwłaszcza że na niektórych cmentarzach mamy do czynienia z paskarskimi cenami usług pogrzebowych windującymi koszty pogrzebu do kwot sięgających trzykrotności zasiłku, tak jak na cmentarzu w Brzezinach pod Łodzią” – wskazała Gill-Piątek.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

  • kaja(2020-03-03 08:13) Zgłoś naruszenie 126

    PiS powiedział, że naprawi to co popsuł PO, jakoś nie widzę, żeby coś naprawiali, widzę raczej psucie wszystkiego po kolei.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Xxxx(2020-03-04 08:32) Zgłoś naruszenie 70

    Mój ojciec zmarł miesiąc temu .... po podłączeniu wszystkich kosztów pogrzebu wysłałam ponad 9 tyś. Stypa na ok.20 osób. Więc niech mi ktoś powie jak te 4 tyś mają wystarczyć?!

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-03-04 11:51) Zgłoś naruszenie 61

    Nie piszcie bzdur. Na co starcza 4000 zł? Co mają zrobić emeryci gdy jeden umiera? Zawieźć zwłoki we worku pod siedzibę Rządu? Była obiecana podwyżka i co? My też zaczniemy obiecywać PIS nasze głosy a nie oddamy ich!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • emigrancipolski(2020-03-04 05:27) Zgłoś naruszenie 52

    od czasow tuska po--pslu zostaja tylko negatywne negatywne wspomnienia emigracja za chlebem długi polakow bo gospodarke zniszczyli polacy zostali sami sami z tymi problemami zniszczyli ludziom życiorysy zyciorysy

    Odpowiedz
  • Jola(2020-03-04 07:44) Zgłoś naruszenie 55

    JAK SIĘ NIE POPRAWIŁO? Gołym okiem widać,ze w naszej społeczności standard życia znacznie wzrósł. W sklepach Polacy już nie szukają co najtańsze..Kupują zwyczajnie co potrzebują. Organizacje pozarządowe dotąd zajmujący się ubogimi, odnotowują ogromny spadek zainteresowania pomocą społeczną: żywność, odzież itp. Z tysięcy oczekujących kilka lat temu na pomoc, dziś ilość osób maleje w setkach! Pozostają bezdomni i osoby starsze, niezaradne lub uzależnieni..To jest wymiar Polskiej Zmiany!

    Odpowiedz
  • emeryt(2020-03-04 08:17) Zgłoś naruszenie 33

    za PIS poprawilo sie duzo, lepiej sie zyje, za PO bylo bardzo biednie, okradali emerytow i rencistow, pracownikow......odnosnie zasilku pogrzebowego to chociaz niech wroci ten co zabralo PO, 4tys. to bardzo malo ,....6-8 tys. PIS jak obieca to da...brawo PIS....

    Odpowiedz