statystyki

Umowa o prowadzenie PPK zawarta. Kiedy pierwsze wpłaty

autor: Łukasz Kuczkowski27.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 27.02.2020, 10:07
Wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK.

Wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK.źródło: ShutterStock

Wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Tak stanowi art. 28 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215, ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572). Jest to niezwykle istotny przepis. Określa on bowiem moment, w którym podmiot zatrudniający (np. pracodawca) musi dokonać pierwszych wpłat do PPK.

Ustalenie tego terminu jest istotne nie tylko z punktu widzenia samego momentu wdrożenia PPK, lecz także w okresie późniejszym. Osoby zatrudnione będą bowiem systematycznie przystępowały do PPK, czy to w ramach zapisu automatycznego, czy też na swój wniosek.

Artykuł 28 ustawy posługuje się szeregiem określeń odnoszących się do wpłat. Właściwe ustalenie terminu dokonania wpłat wymaga uwzględniania tych pojęć, a także wzajemnych relacji poszczególnych postanowień. Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu pracodawca jest zobowiązany obliczyć wpłaty w terminie wypłaty wynagrodzenia. W tym samym terminie potrąca on również wpłatę finansowaną przez uczestnika PPK z jego wynagrodzenia. Natomiast zgodnie z ust. 4, tak obliczone (i potrącone) wpłaty, są następnie „dokonywane w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane”. W tym znaczeniu dokonanie wpłat oznacza ich przekazanie przelewem do instytucji finansowej.

Trudno zatem uznać, że „dokonanie wpłat” w rozumieniu ust. 4 jest równoznaczne z „dokonaniem wpłat” w rozumieniu ust. 1. Ustęp 1 określa bowiem ogólną zasadę kreującą termin powstania obowiązku odprowadzania wpłat, a ust. 4 – techniczny termin przekazania tej kwoty do instytucji finansowej. Są to więc dwie odrębne regulacje, które, jak widać, odnoszą się do innych kwestii. Gdyby uznać, że te dwa ustępy dotyczą tego samego, to nie byłoby konieczne rozdzielanie tych dwóch kwestii na odrębne regulacje.

Powyższa ocena wynika również z umiejscowienia omawianych przepisów i ich wzajemnej relacji. Ponadto, ust. 4 odwołuje się do ust. 2, który, jak wskazano powyżej, określa jedynie moment obliczania i potrącania wpłaty. Co prawda, zgodnie z zasadami tworzenia aktów prawnych, tym samym pojęciom przypisuje się to samo znaczenie, ale niewątpliwie przy tym artykule ta reguła została złamana.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • filip(2020-03-30 16:20) Zgłoś naruszenie 10

    PPK niestety ale obecnie jest koniecznością, bo emerytury stają się coraz bardziej śmieszne, a życie droższe. To nic innego jak idea która przy najmniejszym wysiłku zapewni nam wygodę życia na przyszłe lata.

    Odpowiedz
  • kornel(2020-04-24 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    Myśląc o dodatkowym zabezpieczeniu przyszłości warto przemyśleć ppk. To narzędzie gdzie przy minimum kosztów uzbieramy znacznie więcej niż samemu na lokacie w banku. To za sprawą dopłat od miejsca zatrudnienia oraz państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane