statystyki

Mało kar za nieprawidłowości przy udzielaniu ulg na PFRON

autor: Michalina Topolewska27.02.2020, 07:41; Aktualizacja: 27.02.2020, 07:48
niepełnosprawny

niepełnosprawnyźródło: ShutterStock

W 2019 r. tylko trzech pracodawców dokonało wpłat z powodu naruszenia przepisów regulujących zasady przyznawania obniżeń w należności na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Sankcje finansowe grożące pracodawcom za nieprawidłowości związane z ulgami zostały wprowadzone w połowie 2016 r. Są one określone w art. 22b ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.). Zgodnie z nim pracodawca jest zobowiązany do zapłacenia kary w czterech przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy nie wpisze udzielonej ulgi do ich ewidencji lub do miesięcznej informacji o ilości obniżeń przekazywanej do PFRON. Z kolei druga okoliczność, której wystąpienie skutkuje sankcją, odnosi się do nieterminowego wystawienia przez firmę dla nabywcy jej towarów lub usług druku zawierającego kwotę ulgi. Kara finansowa przewidziana jest też, jeśli okaże się, że pracodawca nie miał odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, którego posiadanie uprawnia do udzielania ulg, oraz gdy wyliczona przez niego kwota obniżenia była zawyżona.

W każdym z tych przypadków sankcja stanowi określony procent kwoty ulgi, z którą związana była jedna z nieprawidłowości. Należy ją wpłacić do PFRON nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym naruszenie przepisów zostało ujawnione w wyniku przeprowadzonej kontroli lub wykonania czynności sprawdzającej.

Statystyki funduszu wskazują jednak, że takich wpłat z uwagi na uchybienia wymienione w art. 22b ust. 1 praktycznie nie ma. W 2017 r. i 2018 r. żaden pracodawca nie wpłacił należności z tytułu naruszenia wspomnianego przepisu, a w ubiegłym roku było ich trzech (na łączną kwotę 9,8 tys. zł). Tymczasem w 2019 r. liczba przedsiębiorstw, które udzielały obniżeń, sięgała w poszczególnych jego miesiącach od 534 do 556.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane