statystyki

Niekorzystne przepisy dla rodzinnych domów pomocy

autor: Michalina Topolewska25.02.2020, 18:00; Aktualizacja: 04.03.2020, 14:22
Dom w jednej gminie, umowa z inną – do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zmiany przepisów w sprawie uelastycznienia zasad funkcjonowania rodzinnych domów pomocy (RDP).

Dom w jednej gminie, umowa z inną – do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zmiany przepisów w sprawie uelastycznienia zasad funkcjonowania rodzinnych domów pomocy (RDP).źródło: ShutterStock

Dom w jednej gminie, umowa z inną – do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zmiany przepisów w sprawie uelastycznienia zasad funkcjonowania rodzinnych domów pomocy (RDP).

Są to placówki zapewniające całodobowe usługi opiekuńcze i bytowe dla nie miej niż trzech, ale nie więcej niż dla ośmiu osób, które wymagają wsparcia z powodu wieku lub niepełnosprawności. RDP może być prowadzony przez osobę fizyczną lub organizację pożytku publicznego. Jednocześnie art. 52 ust. 2a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.) przewiduje, że wspomniane podmioty mogą prowadzić placówkę na podstawie umowy zawartej z gminą właściwą ze względu na miejsce jej położenia. Takie brzmienie przepisów zostało wprowadzone na mocy ostatniej nowelizacji ustawy. Autor petycji zwraca uwagę na problem związany z ich obecną treścią obowiązującą od października 2019 r.

>>>>>Więcej o zmianach w przepisach 2019/2020>>>>>>


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane