statystyki

Górnik przez wypadek został inwalidą. SN: Należy mu się wyższa renta cywilna

autor: Michał Culepa18.02.2020, 08:11; Aktualizacja: 18.02.2020, 08:12
kopalnia, górnik

Górnik – gdyby nie uległ wypadkowi i nie został inwalidą – mógłby skorzystać z wcześniejszej emerytury górniczej w wieku 50 latźródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła renty wyrównawczej, którą zasądził sąd na rzecz Jerzego S. od spółki będącej właścicielem jednej z lubelskich kopalń. Mężczyzna był zatrudniony jako górnik, na koncie miał dwa poważne wypadki przy pracy. Po ostatnim stał się inwalidą, uzyskał orzeczenie o niezdolności do pracy i rentę z ubezpieczenia wypadkowego.

Ponieważ utracił przez to możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę górniczą, zażądał od byłego pracodawcy renty cywilnej – wyrównawczej na podstawie art. 444 par. 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.

Pierwotnie zasądzono mu różnicę pomiędzy uzyskaną rentą wypadkową z ZUS a możliwą dla niego do uzyskania wcześniejszą emeryturą górniczą (po ukończeniu 50 lat pod warunkiem wykazania odpowiedniego stażu pracy: 25 lat, w tym 15 lat pracy pod ziemią).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Olek(2020-02-19 18:00) Zgłoś naruszenie 20

    A może jest jeszcze wiara w sądy, które spowodują że ZUS nie będzie za wszelką cenę się starać upokorzyć pracownika. Odpowiedzialność za wpisy w świadectwie pracy ponosi pracodawca, to dlaczego pracownik musi udowodnić w sądzie że te zapisy są prawdziwe bo ZUS ma wątpliwości. To jest państwo prawa? Piszę jako odpowiedzialny pracodawca któremu szkoda schorowanych pracowników, ale ja nie mogę iść do sądu w imieniu pracownika bo emerytura to jego świadczenie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane