statystyki

Które wpłaty trzeba będzie zwrócić rezygnując z PPK

autor: Paulina Zawadzka-Filipczyk14.02.2020, 18:00
W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.źródło: ShutterStock

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W przypadku złożenia przez uczestnika pracowniczych planów kapitałowych deklaracji rezygnacji z oszczędzania w PPK wpłaty pobrane w miesiącu, w którym to nastąpiło, podlegają zwrotowi. Zdaniem PFR Portal PPK (dalej: PFR) od tej reguły jest jednak wyjątek. W jego ocenie, zwrot powinien dotyczyć wpłat pobranych w miesiącu, w którym została złożona deklaracja rezygnacji, chyba że wpłaty te zostały dokonane (przelane do instytucji finansowej) jeszcze przed złożeniem deklaracji.

Zatem zdaniem PFR wpłaty pobrane w miesiącu złożenia deklaracji i przekazane do instytucji finansowej przed tym zdarzeniem nie podlegają zwrotowi. Takie stanowisko jest jednak jednoznacznie sprzeczne z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych (z 4 października 2018 r., Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572), a wobec tego trudno się z nim zgodzić.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane