statystyki

Które wpłaty trzeba będzie zwrócić rezygnując z PPK

autor: Paulina Zawadzka-Filipczyk14.02.2020, 18:00
W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.źródło: ShutterStock

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W przypadku złożenia przez uczestnika pracowniczych planów kapitałowych deklaracji rezygnacji z oszczędzania w PPK wpłaty pobrane w miesiącu, w którym to nastąpiło, podlegają zwrotowi. Zdaniem PFR Portal PPK (dalej: PFR) od tej reguły jest jednak wyjątek. W jego ocenie, zwrot powinien dotyczyć wpłat pobranych w miesiącu, w którym została złożona deklaracja rezygnacji, chyba że wpłaty te zostały dokonane (przelane do instytucji finansowej) jeszcze przed złożeniem deklaracji.

Zatem zdaniem PFR wpłaty pobrane w miesiącu złożenia deklaracji i przekazane do instytucji finansowej przed tym zdarzeniem nie podlegają zwrotowi. Takie stanowisko jest jednak jednoznacznie sprzeczne z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych (z 4 października 2018 r., Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572), a wobec tego trudno się z nim zgodzić.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • tomek(2020-03-31 17:40) Zgłoś naruszenie 20

  Przy obecnym ujemnym przyroście naturalnym, który utrzyma się jeszcze kilka lat PPK to coś w rodzaju koła ratunkowego. Coraz mniej narodzin, spowoduje coraz mniej środków na emerytury, a dodatkowe środki z rządowego programu do oszczędzania pomogą nam normalnie żyć mając większe fundusze.

  Odpowiedz
 • kris(2020-03-29 15:37) Zgłoś naruszenie 10

  Miałem obawy do ppk, ale te ustąpiły kiedy wczytałem się w jej zasady. To zwyczajny program do oszczędzania, stosowany w wielu innych krajach. Jeśli my o siebie nie zadbamy, to kto ma to zrobić. TO nasze środki które możemy podglądać, to my decydujemy jak będą wypłacane, to są nasze pieniądze które są dziedziczne.

  Odpowiedz
 • pola(2020-04-28 14:31) Zgłoś naruszenie 10

  PPK to szansa na zbudowanie pokaźnych oszczędności przy minimum wysiłku, a więc tak jak większość Polaków lubi najbardziej. My robimy swoje, a srodki nam rosną. To nie magia, a małą pomoc firmy czy państwa, ale zupełnie nie musimy o tym myśleć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane