statystyki

Które wpłaty trzeba będzie zwrócić rezygnując z PPK

autor: Paulina Zawadzka-Filipczyk14.02.2020, 18:00
W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.źródło: ShutterStock

W myśl ustawy – wszystkie pobrane w miesiącu złożenia deklaracji rezygnacji z PPK. A zdaniem PFR Portal PPK – tylko te, które nie zostały jeszcze przekazane instytucji finansowej.

W przypadku złożenia przez uczestnika pracowniczych planów kapitałowych deklaracji rezygnacji z oszczędzania w PPK wpłaty pobrane w miesiącu, w którym to nastąpiło, podlegają zwrotowi. Zdaniem PFR Portal PPK (dalej: PFR) od tej reguły jest jednak wyjątek. W jego ocenie, zwrot powinien dotyczyć wpłat pobranych w miesiącu, w którym została złożona deklaracja rezygnacji, chyba że wpłaty te zostały dokonane (przelane do instytucji finansowej) jeszcze przed złożeniem deklaracji.

Zatem zdaniem PFR wpłaty pobrane w miesiącu złożenia deklaracji i przekazane do instytucji finansowej przed tym zdarzeniem nie podlegają zwrotowi. Takie stanowisko jest jednak jednoznacznie sprzeczne z ustawą o pracowniczych planach kapitałowych (z 4 października 2018 r., Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572), a wobec tego trudno się z nim zgodzić.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • kris(2020-03-29 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Miałem obawy do ppk, ale te ustąpiły kiedy wczytałem się w jej zasady. To zwyczajny program do oszczędzania, stosowany w wielu innych krajach. Jeśli my o siebie nie zadbamy, to kto ma to zrobić. TO nasze środki które możemy podglądać, to my decydujemy jak będą wypłacane, to są nasze pieniądze które są dziedziczne.

    Odpowiedz
  • tomek(2020-03-31 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    Przy obecnym ujemnym przyroście naturalnym, który utrzyma się jeszcze kilka lat PPK to coś w rodzaju koła ratunkowego. Coraz mniej narodzin, spowoduje coraz mniej środków na emerytury, a dodatkowe środki z rządowego programu do oszczędzania pomogą nam normalnie żyć mając większe fundusze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane