Koronawirus: Jak pracodawca ma chronić pracowników

autor: Łukasz Kuczkowski13.02.2020, 09:51; Aktualizacja: 26.02.2020, 10:20
Polskie przepisy nie regulują możliwości skierowania pracownika na dodatkowe badania lekarskie, a więc takie, których obowiązek przeprowadzenia nie wynika wprost z obowiązujących regulacji.

Polskie przepisy nie regulują możliwości skierowania pracownika na dodatkowe badania lekarskie, a więc takie, których obowiązek przeprowadzenia nie wynika wprost z obowiązujących regulacji.źródło: ShutterStock

Czy pracodawca może, a może nawet powinien, podjąć działania zmniejszające ryzyko zarażenia na terenie zakładu pracy lub wśród pracowników? Jakie uprawnienia mają zatrudnieni? Czy mogą skutecznie domagać się od pracodawcy podjęcia działań ochronnych?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • kg(2020-03-12 16:17) Zgłoś naruszenie 10

    A co zrobić z np barmanem który raczej nie może pracować zdalnie? Na urlop wypoczynkowy podobno nie można go wysłać przymusowo.Na urlop bezpłatny tym bardzie. A klub zamknięty do odwołania koronawirusa! Może ktoś ma jakiś pomysł?

    Odpowiedz
  • Rafał(2020-02-27 13:06) Zgłoś naruszenie 20

    W Polsce jak zwykle w takich i innych sytuacjach gada się i gada się i gada się.A jak przyjdzie co do czego to : z tego co my gadali cały h** będzie panie kolego.

    Odpowiedz
  • Marks...(2020-02-15 17:34) Zgłoś naruszenie 23

    Uwaga ! Na terenie Polski przebywa kilka tysięcy osób, mających stały kontakt z Chinami z uwagi na prowadzone biznesy handlowe oraz relacje ludzkie... Pandemiczny wirus z Wuhan już jest tyle, że jeszcze nie zdiagnozowany, zatem potencjalnie inkubuje się u wielu nieświadomych przyszłych zarażonych. Specjaliści szacują, ostrożnie w szczytowej fazie 60% populacji ludzkiej może być nosicielami tego wirusa, to ilu przeżyje to kwestia statystyki...Mycie rąk , maseczki, których i tak w Polsce z uwagi na tzw. dzikość i niechlujstwo społeczeństwa się nie stosuje a już w szczególności w pracy (handel szczególnie), nie pomogą ! może jedynie bród zabije wirusa... To będzie lek z Polski, kraju Andrzeja Dudy PiS-u, PO, i najlepszego dziennikarstwa telewizyjno -gazetowego

    Odpowiedz
  • Marks...(2020-02-15 16:49) Zgłoś naruszenie 03

    Uwaga ! Na terenie Polski przebywa kilka tysięcy osób, mających stały kontakt z Chinami z uwagi na prowadzone biznesy handlowe oraz relacje ludzkie... Pandemiczny wirus z Wuhan już jest tyle, że jeszcze nie zdiagnozowany, zatem potencjalnie inkubuje się u wielu nieświadomych przyszłych zarażonych. Specjaliści szacują, ostrożnie w szczytowej fazie 60% populacji ludzkiej może być nosicielami tego wirusa, to ilu przeżyje to kwestia statystyki...Mycie rąk , maseczki, których i tak w Polsce z uwagi na tzw. dzikość i niechlujstwa społeczeństwa się nie stosuje a już w szczególności w pracy (handel szczególnie), nie pomogą ! może jedynie bród zabije wirusa... To będzie lek z Polski, kraju Andrzeja Dudy PiS-u, PO, i najlepszego dziennikarstwa telewizyjno-gazetowego...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-02-14 11:23) Zgłoś naruszenie 114

    Już dawno zauważyłem problem że pracodawcy zatrudniający za mało osób wymuszają wręcz na chorych np na grype aby Oni przychodzili do pracy a przez ten fakt zarażali innych. Dziwie się że Nikt nie podjął tematu pod tym kątem.

    Odpowiedz
  • pracodawca ma zapewnić warunki BHP(2020-02-14 08:12) Zgłoś naruszenie 50

    Obsługa w miejscach gdzie jest narażenie na kontakt bezpośredni (lotniska, dworce, recepcje, apteki) powinna odbywać się przez szybę. Tam gdzie nie można instalować szyb - maski. itd... Państwo powinno określić miejsca najbardziej narażone i tam w pierwszej kolejności wymuszać profilaktykę.

    Odpowiedz
  • makemake(2020-02-13 17:52) Zgłoś naruszenie 20

    W Polsce zacznie się planowanie jak będzie za późno.

    Odpowiedz