statystyki

Zwolnienie ze składek karty rabatowej dla pracowników nie zawsze jest możliwe

autor: Paulina Szewioła13.02.2020, 07:40; Aktualizacja: 13.02.2020, 07:47
zus

zusźródło: ShutterStock

Wartość karty rabatowej udostępnianej przez pracodawcę pracownikom na posiłki, napoje i artykuły spożywcze nie podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek – uznał ZUS.

Firma chce zaoferować taką kartę zatrudnionym na umowę o pracę. Mają oni otrzymać rabat na wszystkie posiłki w zakładowej kantynie, a pracodawca sfinansuje pewien procent ich wartości. Oznacza to, że pracownik uzyska z tego tytułu przychód.

Firma chciała wiedzieć, czy świadczenie takie powinno być oskładkowane. W jej ocenie nie, bo korzysta ze zwolnienia ze składek na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106). Zgodnie z nim podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

ZUS miał inne zdanie na ten temat. W uzasadnieniu wskazał, że gdy pracownik kupuje posiłki z wykorzystaniem karty rabatowej, nie można mówić o korzyściach, o których mówi przywołany przez firmę przepis. Możliwość nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek wartości finansowanych przez pracodawcę posiłków została bowiem ściśle określona w innym paragrafie tego rozporządzenia.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 6 do podstawy wymiaru nie wlicza się wartości otrzymanych przez pracowników bonów, talonów itp. uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów i posiłków tylko wtedy, gdy pracodawca (mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bhp) nie ma możliwości wydania zatrudnionym posiłków i napojów.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane