statystyki

ZUS niekonsekwentny ws. preferencji składkowych

autor: Paulina Szewioła12.02.2020, 07:10; Aktualizacja: 12.02.2020, 07:16
Wystarczy, żeby zakres wykonywanej działalności choćby w części pokrywał się z obowiązkami realizowanymi w ramach umowy o pracę z byłym pracodawcą, a świeżo upieczony przedsiębiorca nie może skorzystać z ulgi na start.

Wystarczy, żeby zakres wykonywanej działalności choćby w części pokrywał się z obowiązkami realizowanymi w ramach umowy o pracę z byłym pracodawcą, a świeżo upieczony przedsiębiorca nie może skorzystać z ulgi na start.źródło: ShutterStock

Początkujący lekarz pediatra nie skorzysta z ulgi na start i preferencji w opłacaniu składek, jeżeli będzie współpracował ze szpitalem, w którym pracował na podstawie umowy o pracę jako rezydent. ZUS uznał, że brak samodzielności przy wykonywaniu zadań w okresie rezydentury nie ma tu żadnego znaczenia.

Sprawa dotyczy świeżo upieczonego lekarza pediatry, który po odbyciu rezydentury założył działalność gospodarczą, chcąc pracować na własny rachunek. W związku z tym zamierzał skorzystać z ulgi na start, a następnie preferencji w opłacaniu składek (liczonych od kwoty nie niższej niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia). W ramach działalności planował jednak współpracować z podmiotem medycznym, w którym odbywał specjalizację, dlatego miał wątpliwości, czy kwalifikuje się do skorzystania z ulgi i preferencji.

W swojej ocenie tak, gdyż nie wykonywał na podstawie umowy o pracę czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej. Jak podkreślał, różny jest bowiem zakres czynności realizowanych przez rezydenta w porównaniu do lekarza z pełnym prawem wykonywania zawodu.

Zakres tematyczny stażu jest odgórnie określony, a wszystkie czynności odbywają się pod nadzorem koordynatora (opiekuna). Rezydent nie jest zatem samodzielny i niezależny. Może też odmówić wykonywania zabiegu przerastającego jego umiejętności. Rezydentura jest procesem kształcenia lekarza w celu uzyskania tytułu specjalisty w danej dziedzinie medycyny. Natomiast sama umowa o pracę była zawarta w celu doskonalenia zawodowego.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane