statystyki

ZUS niekonsekwentny ws. preferencji składkowych

autor: Paulina Szewioła12.02.2020, 07:10; Aktualizacja: 12.02.2020, 07:16
Wystarczy, żeby zakres wykonywanej działalności choćby w części pokrywał się z obowiązkami realizowanymi w ramach umowy o pracę z byłym pracodawcą, a świeżo upieczony przedsiębiorca nie może skorzystać z ulgi na start.

Wystarczy, żeby zakres wykonywanej działalności choćby w części pokrywał się z obowiązkami realizowanymi w ramach umowy o pracę z byłym pracodawcą, a świeżo upieczony przedsiębiorca nie może skorzystać z ulgi na start.źródło: ShutterStock

Początkujący lekarz pediatra nie skorzysta z ulgi na start i preferencji w opłacaniu składek, jeżeli będzie współpracował ze szpitalem, w którym pracował na podstawie umowy o pracę jako rezydent. ZUS uznał, że brak samodzielności przy wykonywaniu zadań w okresie rezydentury nie ma tu żadnego znaczenia.

Sprawa dotyczy świeżo upieczonego lekarza pediatry, który po odbyciu rezydentury założył działalność gospodarczą, chcąc pracować na własny rachunek. W związku z tym zamierzał skorzystać z ulgi na start, a następnie preferencji w opłacaniu składek (liczonych od kwoty nie niższej niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia). W ramach działalności planował jednak współpracować z podmiotem medycznym, w którym odbywał specjalizację, dlatego miał wątpliwości, czy kwalifikuje się do skorzystania z ulgi i preferencji.

W swojej ocenie tak, gdyż nie wykonywał na podstawie umowy o pracę czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej. Jak podkreślał, różny jest bowiem zakres czynności realizowanych przez rezydenta w porównaniu do lekarza z pełnym prawem wykonywania zawodu.

Zakres tematyczny stażu jest odgórnie określony, a wszystkie czynności odbywają się pod nadzorem koordynatora (opiekuna). Rezydent nie jest zatem samodzielny i niezależny. Może też odmówić wykonywania zabiegu przerastającego jego umiejętności. Rezydentura jest procesem kształcenia lekarza w celu uzyskania tytułu specjalisty w danej dziedzinie medycyny. Natomiast sama umowa o pracę była zawarta w celu doskonalenia zawodowego.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane