statystyki

Przedawnienie roszczeń PFRON. Prawo cywilne a ordynacja podatkowa

autor: Michalina Topolewska06.02.2020, 09:03; Aktualizacja: 06.02.2020, 09:04
Jeśli ordynacja podatkowa stanowi podstawę do określania okresu, w jakim PFRON może dochodzić od pracodawców zwrotu dopłat, dotyczy to również przerwania biegu przedawnienia

Jeśli ordynacja podatkowa stanowi podstawę do określania okresu, w jakim PFRON może dochodzić od pracodawców zwrotu dopłat, dotyczy to również przerwania biegu przedawnieniaźródło: ShutterStock

Jeśli ordynacja podatkowa stanowi podstawę do określania okresu, w jakim PFRON może dochodzić od pracodawców zwrotu dopłat, dotyczy to również przerwania biegu przedawnienia.

Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 grudnia 2019 r. (sygn. akt V SA/Wa 982/19). Jak pisaliśmy na łamach DGP („Sporny termin w sprawach o przedawnienie”, nr 10/20), ostatnie orzeczenia tego sądu wyraźnie wskazują, że 5 lat, a nie 10 lat wynosi okres, w którym PFRON może dochodzić zwrotu wypłaconych dofinansowań. W tym przypadku obowiązują bowiem przepisy krajowe, a konkretnie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), której art. 70 par. 1 wyznacza właśnie pięcioletni okres przedawnienia (fundusz powoływał się zaś na przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej oraz kodeksu cywilnego, które wskazują, że wynosi on 10 lat).

To jednak nie kończy kontrowersji związanych z działaniami PFRON w tej kwestii, bo okazuje się, że dotyczą one również tego, kiedy następuje przerwanie biegu przedawnienia (lub jego zawieszenia). Jest to o tyle istotne, że po przerwaniu biegu przedawnienia jego okres jest liczony na nowo. Fundusz zyskuje więc czas, aby nie dopuścić do upływu okresu, w którym może dochodzić swoich roszczeń.

– PFRON w tym przypadku próbuje wykazać, że zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego, te zaś przewidują bardziej liberalne warunki przerywania biegu przedawnienia – mówi Tomasz Jaroszewicz, radca prawny z Kancelarii Kutnik, Kalinowski i Partnerzy.

Jest to związane z tym, że art. 123 par. 1 kodeksu cywilnego zakłada, że bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania sprawy. W praktyce oznaczałoby to, że za zdarzenie, od którego czas przedawnienia liczy się na nowo, może być uznane np. wszczęcie postępowania przez PFRON w sprawie zwrotu dopłat, dostarczenie pracodawcy protokołu kontroli czy wezwanie do oddania subsydiów płacowych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane