Nie ma kosiniakowego, gdy jest świadczenie pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska05.02.2020, 07:01; Aktualizacja: 05.02.2020, 07:14
Matka, która ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, nie może mieć przyznanego świadczenia rodzicielskiego po urodzeniu kolejnego dziecka.

Matka, która ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, nie może mieć przyznanego świadczenia rodzicielskiego po urodzeniu kolejnego dziecka.źródło: ShutterStock

Matka, która ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, nie może mieć przyznanego świadczenia rodzicielskiego po urodzeniu kolejnego dziecka.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Bydgoszczy, który rozpatrywał skargę dotyczącą świadczenia rodzicielskiego. O przyznanie go wnioskowała bezrobotna matka samotnie wychowująca piątkę dzieci. Ubiegała się o kosiniakowe na najmłodsze z nich, ale gmina wydała jej decyzję negatywną. W uzasadnieniu wskazała, że kobieta jest uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego na starszego syna. Tymczasem zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111), w przypadku zbiegu prawa do wymienionych w nich form wsparcia przysługuje tylko jedna, wybrana przez uprawnionego. Wśród nich znajdują się m.in. świadczenie pielęgnacyjne oraz świadczenie rodzicielskie, a konieczność wyboru jednego z nich dotyczy również takiej sytuacji, gdy należą się w związku z opieką nad różnymi dziećmi.

Od tej decyzji matka złożyła odwołanie. Jednak samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) utrzymało ją w mocy, wskazując, że ze złożonego przez nią oświadczenia wynika, że chce otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, co skutkuje tym, że nie może mieć przyznanego świadczenia rodzicielskiego. Kobieta złożyła skargę do sądu. Argumentowała w niej, że z uwagi na niepełnosprawność dziecka nie jest w stanie podjąć pracy, aby poprawić byt swojej rodziny, zaś kwota świadczenia pielęgnacyjnego nie wystarcza na zabezpieczenie niezbędnych potrzeb. Przywołała też inne przepisy ustawy, w tym jej art. 17c ust. 9 pkt 4, zgodnie z którym świadczenie rodzicielskie nie może być przyznane, jeżeli w związku z opieką nad tym samym dzieckiem zostało ustalone prawo do świadczenie pielęgnacyjne, natomiast ona na córkę nie otrzymuje tej formy wsparcia.

WSA uznał, że skarga nie zasługiwała na uwzględnienie, bo w jego ocenie art. 27 ust. 5 ustawy nie budzi wątpliwości interpretacyjnych. Powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego podkreślił, że oba świadczenia mają zapewnić środki utrzymania rodzicowi w okresie, w którym nie pracuje z tego powodu, że sprawuje opiekę. Jednak przyjęcie stanowiska, że osoba zajmująca się dwojgiem dzieci miałaby prawo do pobierania dwóch różnych świadczeń, z których każde stanowi namiastkę wynagrodzenia za pracę, stawiałoby ją w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do osób pracujących, które – niezależnie od tego, ile mają dzieci – uzyskują jedno wynagrodzenie. Ponadto WSA zwrócił uwagę, że odmienna wykładnia art. 27 ust. 5 prowadziłaby do naruszenia zasady równości między osobami pobierającymi zasiłek macierzyński a tymi ze świadczeniem rodzicielskim. Niewątpliwie bowiem osoba na zasiłku macierzyńskim nie może uzyskać prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, bo pozostawanie przez nią w zatrudnieniu wyklucza możliwość jego pobierania .  


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane