statystyki

Odszkodowanie dla pracownika za bezprawne zwolnienie a składki ZUS

autor: Paulina Szewioła04.02.2020, 07:25; Aktualizacja: 04.02.2020, 07:28
Zdaniem organu rentowego odszkodowanie w zamian za rezygnację z powrotu do pracy nie ma bezpośredniego związku z ustaniem stosunku pracy

Zdaniem organu rentowego odszkodowanie w zamian za rezygnację z powrotu do pracy nie ma bezpośredniego związku z ustaniem stosunku pracyźródło: ShutterStock

Zwolnienie ze składek nie obejmuje rekompensaty, którą w ramach ugody przyznano byłemu pracownikowi w zamian za rezygnację z prawa do przywrócenia do pracy, oraz wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez zatrudnienia – uznał ZUS.

Sprawa dotyczy przedsiębiorcy pozwanego w sporze z pracownikiem, który został zwolniony z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Mężczyzna jako pracownik szczególnie chroniony (tj. korzystający z ochrony związkowej) odwołał się do sądu, żądając przywrócenia do pracy na dotychczasowym stanowisku.

W I instancji zapadł wyrok korzystny dla pracownika. Sąd rejonowy przywrócił go do pracy i zasądził wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Obecnie sprawa jest na etapie postępowania apelacyjnego.

Strony przed prawomocnym rozstrzygnięciem zamierzają jednak zawrzeć ugodę sądową. Zapisano w niej m.in., że pracownikowi zostanie wypłacone odszkodowanie, które ma mu zrekompensować skutki bezprawnego wypowiedzenia, w tym również to, że nie zostanie przywrócony do pracy i nie otrzyma wynagrodzenia za czas pozostawania bez zatrudnienia.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2020-02-04 09:03) Zgłoś naruszenie 30

  ZUS nie miał prawa tak twierdzić gdyż nie jest strona w tym sporze. Zus ma zapewnić pobór składek ponieważ jest obowiązany wypłacić pracownikowi świadczenia jeżeli takie będą mu przysługiwać. Wyobraźcie sobie państwo że np PZU mówi ,zwalniam sprawce od wypłacenia mi składki za ubezpieczonego ( Kto ma mieć roszczenie do składek -ubezpieczony który poniósł szkodę i nie był w stanie regulować składki czy PZU który jest tylko realizatorem świadczenia w razie wypadku.

  Odpowiedz
 • Przekręt(2020-02-04 10:59) Zgłoś naruszenie 11

  Szansa na nieozusowane odprawy?

  Odpowiedz
 • emeryt(2020-02-04 15:17) Zgłoś naruszenie 01

  kiedy roczniki 1953 dostaną decyzje------o ponowne przeliczenie emerytr

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane