statystyki

Więcej przedsiębiorców skorzysta z ulgi w opłacaniu składek do ZUS. Do kiedy trzeba zgłosić

autor: Paulina Szewioła01.02.2020, 19:00
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z małego ZUS plus, powinien zostać zgłoszony do ulgi maksymalnie do 2 marca.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z małego ZUS plus, powinien zostać zgłoszony do ulgi maksymalnie do 2 marca.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z małego ZUS plus, powinien zostać zgłoszony do ulgi maksymalnie do 2 marca.

TEMAT: Mały ZUS plus

PROBLEM: Kto ma prawo do nowej preferencji

Pot wierdził to zakład Ubezpieczeń Społecznych. To informacja ważna nie tylko dla ubezpieczonych, lecz także rozliczających ich biur rachunkowych.

W przepisach jest bowiem mowa o końcu lutego. Problem polega na tym, że w tym roku 29 lutego przypada w sobotę.

– Zgodnie z art. 57 par. 4 kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, to upływa on następnego dnia, który nie jest wolny od pracy, ani nie jest sobotą – tłumaczy Paweł Żebrowski z biura prasowego ZUS,

Potwierdza zatem, że klient, który chciałby skorzystać z preferencji (i kwalifikuje się do skorzystania z ulgi) powinien być zgłoszony maksymalnie do 2 marca – potwierdza.

Księgowi mają też więcej pytań, np. jak długo klient będzie miał prawo do małego ZUS plus, jeżeli do tej pory (np. od stycznia br.) korzystał z małego ZUS, czyli z dotychczasowej preferencji. Na to pytanie również odpowiadamy w tekście poniżej.

Kto skorzysta

Mały ZUS plus to nowość z zakresu ubezpieczeń społecznych. Wynika z wchodzącej w życie od lutego ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2019 r. poz. 2550).

W skrócie: obniży ona składki tym, którzy już teraz korzystają z małego ZUS, a także poszerzy grono przedsiębiorców uprawnionych do preferencji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane