statystyki

Mały ZUS plus to sposób na rozwinięcie firmy, a nie tylko oszczędność [WYWIAD]

autor: Oliwia Małecka30.01.2020, 09:31; Aktualizacja: 01.02.2020, 11:07
mały ZUS

Obniżone składki można opłacać jedynie przez 36 miesięcy w trakcie 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

To nie jest wybór między niższymi a wyższymi składkami, ale często między prowadzeniem działalności i zbieraniem stażu emerytalnego na przyszłość a wyparciem z rynku - mówi Grzegorz Płatek, dyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju.

Ponad 300 tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą może być uprawnionych do małego ZUS plus. Ile się już zgłosiło?

W zeszłym roku do małego ZUS zgłosiło się ponad 180 tys. przedsiębiorców. To rozwiązanie dobrowolne, więc nie każdy, kto spełnia kryterium przychodu, musi z niego korzystać. Dodatkowo nie wszyscy zgłoszeni okazali się ostatecznie uprawnieni do ulgi – mowa tu nawet o około 20 proc. Chodzi głównie o tych, którzy zgłosili się w wymaganym ustawowo terminie – do 8 stycznia 2019 – a w tym czasie nie mieli jeszcze dokładnie obliczonych przychodów za poprzedni rok. A następnie okazało się, że ich przychody przekraczają próg.

Co do małego ZUS plus, to zacznie on obowiązywać 1 lutego i od tego momentu – do końca miesiąca – będzie można zgłosić chęć korzystania z tej ulgi. Liczbę uprawnionych szacujemy w sumie na ok. 320 tysięcy prowadzących działalność gospodarczą. Część z nich stanowią ci, którzy już korzystają z małego ZUS. Oni nie będą musieli zgłaszać się do małego ZUS plus. Natomiast kolejne 140–160 tys. osób to przedsiębiorcy, którzy nie mieli prawa do małego ZUS, lecz przychód i dochód z działalności gospodarczej za 2019 r. uprawniają ich do skorzystania z poszerzonej ulgi. Te osoby mogą się zgłosić do małego ZUS plus do 2 marca. Ustawowo termin zgłoszeń wydłużyliśmy do końca lutego 2020 r., lecz w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, więc można się zgłaszać do 2 marca 2020 r.

Inaczej kształtuje się dochód w branżach niskokosztowych czy wśród samozatrudnionych, którzy formalnie prowadzą działalność, choć świadczą pracę w warunkach umowy o pracę, a inaczej w kosztochłonnych, np. handlu, gastronomii, szkoleniach czy usługach budowlanych. Czy ustalenie granicy przychodu za 2019 r. na 120 tys. zł, czyli 10 tys. miesięcznie, oraz jednoczesne nieprzekroczenie podstawy w wysokości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli uzyskiwanie dochodu nieprzekraczającego 6272,40 zł miesięcznie, nie powoduje, że z małego ZUS plus będą korzystać tylko dwie pierwsze grupy?

Kwestia ta była dyskutowana podczas prac legislacyjnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że spełnienie tych kryteriów np. w handlu może być trudniejsze niż w innych branżach. W budownictwie może być nieco łatwiej, bo wiele zależy od tego, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza się z zamawiającym, czyli po czyjej stronie leży np. zakup materiałów budowlanych. To prawda, że z małego ZUS plus w dużej mierze skorzystają ci, którzy świadczą usługi. Staramy się jednak przeciwdziałać wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Z małego ZUS plus nie będzie mogła korzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą, która świadczy lub świadczyła w poprzednim roku usługi byłemu pracodawcy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane