statystyki

Mały ZUS plus to sposób na rozwinięcie firmy, a nie tylko oszczędność [WYWIAD]

autor: Oliwia Małecka30.01.2020, 09:31; Aktualizacja: 01.02.2020, 11:07
mały ZUS

Obniżone składki można opłacać jedynie przez 36 miesięcy w trakcie 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

To nie jest wybór między niższymi a wyższymi składkami, ale często między prowadzeniem działalności i zbieraniem stażu emerytalnego na przyszłość a wyparciem z rynku - mówi Grzegorz Płatek, dyrektor departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju.

Ponad 300 tysięcy osób prowadzących działalność gospodarczą może być uprawnionych do małego ZUS plus. Ile się już zgłosiło?

W zeszłym roku do małego ZUS zgłosiło się ponad 180 tys. przedsiębiorców. To rozwiązanie dobrowolne, więc nie każdy, kto spełnia kryterium przychodu, musi z niego korzystać. Dodatkowo nie wszyscy zgłoszeni okazali się ostatecznie uprawnieni do ulgi – mowa tu nawet o około 20 proc. Chodzi głównie o tych, którzy zgłosili się w wymaganym ustawowo terminie – do 8 stycznia 2019 – a w tym czasie nie mieli jeszcze dokładnie obliczonych przychodów za poprzedni rok. A następnie okazało się, że ich przychody przekraczają próg.

Co do małego ZUS plus, to zacznie on obowiązywać 1 lutego i od tego momentu – do końca miesiąca – będzie można zgłosić chęć korzystania z tej ulgi. Liczbę uprawnionych szacujemy w sumie na ok. 320 tysięcy prowadzących działalność gospodarczą. Część z nich stanowią ci, którzy już korzystają z małego ZUS. Oni nie będą musieli zgłaszać się do małego ZUS plus. Natomiast kolejne 140–160 tys. osób to przedsiębiorcy, którzy nie mieli prawa do małego ZUS, lecz przychód i dochód z działalności gospodarczej za 2019 r. uprawniają ich do skorzystania z poszerzonej ulgi. Te osoby mogą się zgłosić do małego ZUS plus do 2 marca. Ustawowo termin zgłoszeń wydłużyliśmy do końca lutego 2020 r., lecz w tym roku ostatni dzień lutego wypada w sobotę, więc można się zgłaszać do 2 marca 2020 r.

Inaczej kształtuje się dochód w branżach niskokosztowych czy wśród samozatrudnionych, którzy formalnie prowadzą działalność, choć świadczą pracę w warunkach umowy o pracę, a inaczej w kosztochłonnych, np. handlu, gastronomii, szkoleniach czy usługach budowlanych. Czy ustalenie granicy przychodu za 2019 r. na 120 tys. zł, czyli 10 tys. miesięcznie, oraz jednoczesne nieprzekroczenie podstawy w wysokości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli uzyskiwanie dochodu nieprzekraczającego 6272,40 zł miesięcznie, nie powoduje, że z małego ZUS plus będą korzystać tylko dwie pierwsze grupy?

Kwestia ta była dyskutowana podczas prac legislacyjnych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że spełnienie tych kryteriów np. w handlu może być trudniejsze niż w innych branżach. W budownictwie może być nieco łatwiej, bo wiele zależy od tego, w jaki sposób przedsiębiorca rozlicza się z zamawiającym, czyli po czyjej stronie leży np. zakup materiałów budowlanych. To prawda, że z małego ZUS plus w dużej mierze skorzystają ci, którzy świadczą usługi. Staramy się jednak przeciwdziałać wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Z małego ZUS plus nie będzie mogła korzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą, która świadczy lub świadczyła w poprzednim roku usługi byłemu pracodawcy.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane