Wniosek przez internet, a niektóre samorządy i tak wymagają przyjechania z oryginałem

autor: Michalina Topolewska30.01.2020, 18:00
Niepełnosprawni mogą wysłać wniosek o wsparcie drogą elektroniczną

Niepełnosprawni mogą wysłać wniosek o wsparcie drogą elektronicznąźródło: ShutterStock

Wzywanie osób wnioskujących przez internet np. o dopłatę do turnusu rehabilitacyjnego, do przedstawienia oryginału orzeczenia o niepełnosprawności, nie znajduje uzasadnienia w przepisach. Tak uważa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Od początku br. osoby niepełnosprawne, które starają się o dofinansowanie z zakresu rehabilitacji społecznej, m.in. przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych czy wspomnianego turnusu, nie muszą już składać wniosku w formie papierowej w powiatowym centrum pomocy rodzinie (PCPR). Zamiast tego mogą go wysłać drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) – bez wychodzenia z domu.

Okazuje się jednak, że niektóre samorządy i tak wymagają od takich osób przyjechania do PCPP po to, aby pokazały oryginał orzeczenia o niepełnosprawności (lub jej stopniu). Zdaniem PFRON wprowadzenie tego wymogu jako stałej i obowiązującej zasady nie jest zasadne. Podkreśla, że w przypadku wniosków składanych przez SOW wystarczające jest załączenie kopii orzeczenia w postaci skanu (lub zdjęcia) dołączonego do wniosku. Nie wyklucza to natomiast – w sytuacji jakichś wątpliwości związanych z treścią dokumentów – wezwania wnioskodawcy do osobistego stawiennictwa w celu ich zweryfikowania.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane