statystyki

Wniosek przez internet, a niektóre samorządy i tak wymagają przyjechania z oryginałem

autor: Michalina Topolewska30.01.2020, 18:00
Niepełnosprawni mogą wysłać wniosek o wsparcie drogą elektroniczną

Niepełnosprawni mogą wysłać wniosek o wsparcie drogą elektronicznąźródło: ShutterStock

Wzywanie osób wnioskujących przez internet np. o dopłatę do turnusu rehabilitacyjnego, do przedstawienia oryginału orzeczenia o niepełnosprawności, nie znajduje uzasadnienia w przepisach. Tak uważa Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Od początku br. osoby niepełnosprawne, które starają się o dofinansowanie z zakresu rehabilitacji społecznej, m.in. przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych czy wspomnianego turnusu, nie muszą już składać wniosku w formie papierowej w powiatowym centrum pomocy rodzinie (PCPR). Zamiast tego mogą go wysłać drogą elektroniczną za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) – bez wychodzenia z domu.

Okazuje się jednak, że niektóre samorządy i tak wymagają od takich osób przyjechania do PCPP po to, aby pokazały oryginał orzeczenia o niepełnosprawności (lub jej stopniu). Zdaniem PFRON wprowadzenie tego wymogu jako stałej i obowiązującej zasady nie jest zasadne. Podkreśla, że w przypadku wniosków składanych przez SOW wystarczające jest załączenie kopii orzeczenia w postaci skanu (lub zdjęcia) dołączonego do wniosku. Nie wyklucza to natomiast – w sytuacji jakichś wątpliwości związanych z treścią dokumentów – wezwania wnioskodawcy do osobistego stawiennictwa w celu ich zweryfikowania.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane