statystyki

Likwidacja obciążenia emerytów i rencistów PIT, czyli poselskie spory o emeryturę bez podatku

autor: Paulina Szewioła30.01.2020, 07:59; Aktualizacja: 30.01.2020, 07:59
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Obywatelski projekt ustawy zakładający likwidację obciążenia emerytów i rencistów PIT oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne podzielił parlamentarzystów.źródło: ShutterStock

Obywatelski projekt ustawy zakładający likwidację obciążenia emerytów i rencistów PIT oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne podzielił parlamentarzystów.

KONFRONTACJE DGP

Czy emerytury i renty powinny być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Mieczysław Kasprzak, poseł Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska (PSL-Kukiz’15)

Tak Emeryci, którzy przepracowali na przykład 25 lat i opłacali podatki i składki na ubezpieczenia społeczne, czują się potraktowani niesprawiedliwie. Od świadczenia odprowadzany jest bowiem podatek. I może problemu by nie było, gdyby wysokość emerytur i rent była wyższa i odpowiadała kosztom życia, które są coraz wyższe. Produkty spożywcze są coraz droższe, podobnie jak usługi czy leki. Wielu emerytów znajduje się na granicy ubóstwa socjalnego.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (42)

  • Przyszła emerytka(2020-01-30 16:27) Zgłoś naruszenie 1056

    Uważam że emeryci powiini być zwolnieni z płacenia podatku.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Aluejka(2020-01-30 19:18) Zgłoś naruszenie 947

    Jestem. Za znieśieniem PODATKU od emerytury

    Odpowiedz
  • biedota(2020-01-30 09:54) Zgłoś naruszenie 8010

    oczywiście, przepracowałam 40 lat i mam 1700 zł netto emerytury i nie należy mi się 500 plus dodatku jako dla niesamodzielnej bo przekroczyłam magiczny dochód 1700 zł brutto a nieroby dostają najniższą emeryturę 1000 zł netto plus do tego 500 plus i mają 1500 zł netto za darmo. Po co ja pracowałam 40 lat, codziennie przeklinam rządzących za okradanie mnie

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obywatel(2020-01-30 19:42) Zgłoś naruszenie 731

    Pracujący emeryci płacą składkę rentową, chociaż nigdy renty nie będą pobierali. To jest największy absurd!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • EMERYT(2020-01-30 22:23) Zgłoś naruszenie 593

    DLACZEGO EMERYCI PLACA SKLADKE RENTOWA SKORO SA EMERYTSMI I NIGDY JUZ NIE BEDA RENCISTAMI ZADAMY ZWROTU TEJ SKLADKI POTRACANEJ OD POCZATKU REFORMY ZUS OD 1991 ROKU !!!!!

    Odpowiedz
  • Andi(2020-01-30 21:20) Zgłoś naruszenie 535

    40 lat płaciłem podatek od wynagrodzenia w tym również od tzw. ,,ZUS-u,,, , który to ZUS miałem odłożony do wypłaty kiedy przyjdzie na niego czas. Kiedy przyszedł znów mam odciągany podatek od pieniędzy już raz opodatkowanych. To jest po prostu nie fair ( to się im po prostu nie należy).

    Odpowiedz
  • Ccccc(2020-01-31 08:47) Zgłoś naruszenie 432

    Nie ma szans na emeryturę bez podatku. Za dużo nas jest. Emeryci muszą szybko umrzeć, bo złodziejom zabraknie na darmowe pałace,.Eutanazja za darmo, a co bogatemu zrobisz?

    Odpowiedz
  • beret zbudowy(2020-01-30 12:46) Zgłoś naruszenie 3511

    Panie Adrianie Grycuk,co to jest 25 lat pracy ! Czy wy tam przy korycie rozum postradaliscie.Ci ludzie sami zapracowani sobie na to co teraz mają.TERAZ,dzisiaj trzeba zadbać o ludzi którzy mają ponad 40 lat stażu pracy i dalej muszą harowac bo nie osiągnęli 65 lat a już są czesto wrakami spracowanych i schorowanych ludzi.Pomysł pan przez chwilę jak to jest pracować na zmianach w soboty,niedzielę i święta jeżeli jeszcze potraficie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zocha(2020-01-30 17:33) Zgłoś naruszenie 262

    Obłudne gumofilce

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NIE - dla zniesienia podatku od emerytur i rent(2020-01-30 10:05) Zgłoś naruszenie 11119

    Emerytury i renty nie powinny byc zwolnione z podatku dochodowego i skladki zdrowotnej. --------- Emeryci i rencisci nie mogliby skorzystac z roznego rodzaju ulg odpisywanych od podatku np.ulgi na dzieci odpisywanej od podatku czy ulgi rehabilitacyjnej. Skladka zdrowotna powinna byc utrzymana , a nawet podwyzszona i powinna zostac wprowadzona czesciowa refundacja kosztow poniesionych przez pacjentow w sektorze prywatnym. -------- Emerytury w systemie skladki zdefiniowanej sa niskie i beda jeszcze nizsze. Dlatego nalezaloby wprowadzic dodatkowo obok emerytury pochodzacej ze skladki, emeryture panstwowa oplacana z budzetu panstwa. ------ Dyskusja powinna dotyczyc wysokosci emerytury panstwowej jako dodatku socjalnego do powszechnego swiadczenia oparetego na skladce zdefiniowanej., a nie zniesienia podatku.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Emerytka (2020-01-31 00:36) Zgłoś naruszenie 114

    Może byście się zajęli wreszcie emerytura czerwcowymi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maria(2020-01-31 21:43) Zgłoś naruszenie 100

    Spokojnie, jak PIS będzie przewidywał, że za 3 lata czeka ich przegrana w wyborach do sejmu to zlikwiduje podatek od emerytur. Emerytów jest już 10 mln ludzi. Wiedzą co robią, chociaż co drugi i tak na nich nie głosuje to pozostałe pięć wystarczy.

    Odpowiedz
  • Jan(2020-02-01 14:59) Zgłoś naruszenie 60

    Niech rządzący nie udają ze leży im los emerytów bo gdyby chodziło o ich podatek to sprawę by załatwili w jeden dzień a tu będą kabinowa dzielić mnożyć emerytów i wszystko robić żeby okraść a później napisać że w związki ze im leży na duch los emerytów może pomyślą za 10 lat o zniesieniu podatku

    Odpowiedz
  • Sara(2020-02-01 10:18) Zgłoś naruszenie 60

    Po 27 latach uczciwie przepracowanych latach pracy w urzędzie mam 1121 zł emerytury, bardzo ciężko zachorowałam stąd taki staż , boli mnie to że państwo dokłada tym co nie wypracowali składkami 1200 brutto a ja nigdy nie dostałam nic bo mam brutto 1370 i tak od wielu lat czekam na jakąkolwiek zmianę i nie widzę nadzei na lepsze jutro, to może tym też dać 500± co nie mają 1500 brutto, nie warto być uczciwym o czym już ludzie wiedzą

    Odpowiedz
  • Miodny (2020-01-31 11:53) Zgłoś naruszenie 516

    Państwowe emerytury i ubezpieczenie zdrowotne zlikwidować każdy niech płaci za siebie płacisz masz nie to twój problem opiekę społeczną zlikwidować skończy się wtedy gadka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2020-01-31 12:49) Zgłoś naruszenie 537

    jestem emerytem i biorę jak na polskie warunki nienajgorsza emeryturę i uważam, że lepszym rozwiązaniem jest 13 emerytura, bo dostają wszyscy po równo, jak by znieśli podatek od emerytur to ci co mają wwysokie emerytury skorzystali by więcej niż wysokośc niskiej emerytury, więc niech się ludzie zastanowią, a plityk Kosiniak to na emerytach chce ubić kapiał polityczny

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Goja(2020-02-03 08:27) Zgłoś naruszenie 51

    Emerytura to są nasze pieniądze za ciężką pracę nieroby i cwaniaki sami opłacali niska stawkę to teraz są premiowani .Emerytura bez podatku kto ile wypracował to tyle ma a 13 to ochłap wtykanie ciemnoty emeryci też potrafią liczyć.

    Odpowiedz
  • wkurzony polak(2020-02-03 14:08) Zgłoś naruszenie 42

    Ja też już nie zagłosuję na Pis.Dość dokładania dla nierobów.Człowiek przepracował ciężko tyle lat i ciągle mnie rząd okrada. Ciągną z mojej emerytury ile mogą podatków,wreszcie dość tego już w maju się dowiedzą co oznacza kraść z emerytur.

    Odpowiedz
  • gość(2020-02-05 11:40) Zgłoś naruszenie 30

    a ja pracuję 50 lat podatki cały czas płacę niesłusznie,normalnie okradają nas a wszystko na te 500+ na tych co nie chce im się pracować to w nagrodę jeszcze proponuję im dołożyć 2 x po 500 + a pieniądze skąd - a zabrać pieniądze na te wydatki z pensyjek posłów i rządzących.

    Odpowiedz
  • Emeryt. (2020-02-02 12:47) Zgłoś naruszenie 31

    Rząd dba o wszystkich.. Dzieci 500+,a emeryci ochłapy, więc niech głosują Ci co mają, ja na żadne wybory nie pójdę...

    Odpowiedz