statystyki

Przez same transfery dzietność nie wzrośnie. Jaka powinna być polityka prorodzinna?

autor: Marek Chądzyński22.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 22.01.2020, 08:25
W 2018 r. współczynnik dzietności wzrósł do 1,39. Poziom zapewniający prostą zastępowalność pokoleń to 2,1.

W 2018 r. współczynnik dzietności wzrósł do 1,39. Poziom zapewniający prostą zastępowalność pokoleń to 2,1.źródło: ShutterStock

Potrzebna jest jeszcze eliminacja nierówności między kobietami a mężczyznami na rynku pracy i w obowiązkach domowych.

Think tank Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA opublikował właśnie analizę „Polityka prorodzinna w Polsce: jak podnieść jeden z najniższych wskaźników dzietności w Europie?”. Eksperci CenEA zwracają uwagę, że od co najmniej 10 lat rządy w Polsce próbują tak ustawiać politykę społeczną, by w centrum zainteresowania znalazła się rodzina. Powód: zbyt mała liczba urodzeń, która nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. Polskie społeczeństwo dość szybko się starzeje, co będzie miało negatywny wpływ m.in. na gospodarkę i na jakość życia.

Pomimo rosnącej aktywności władz, skutki na razie są mizerne. Nie pomogło ani wprowadzenie ulgi na dzieci w podatku PIT (wraz z późniejszą modyfikacją uzależniającą jej wielkość od liczby dzieci), ani wydłużenie urlopów macierzyńskich czy wprowadzenie urlopu rodzicielskiego, co miało sprzyjać łączeniu pracy z rodzicielstwem. Na niewiele zdał się też dwutygodniowy urlop ojcowski. Nowy kierunek polityki prorodzinnej, który polega na bezpośrednim finansowym wspieraniu rodzin, też niewiele pomógł.

„Chociaż po wprowadzeniu programu (Rodzina 500 plus – red.) liczba urodzeń początkowo wzrosła, w 2018 roku nastąpił ponowny spadek” – zwracają uwagę autorzy analizy. Transfery zmniejszyły ubóstwo w rodzinach z dziećmi, niemniej trudno mówić o zwiększeniu dzietności. Nie jest jeszcze jasne, jakie skutki przyniesie rozszerzenie zakresu wypłacania świadczeń na pierwsze dziecko. Faktem jednak jest, że łączna wartość wydatków na rodzinę sięgnęła już 4 proc. PKB, co stawia Polskę w pierwszym rzędzie najbardziej szczodrych państw obok Danii (3,5 proc. PKB), Luksemburga (3,4 proc. PKB), czy Niemiec (3,2 proc. PKB).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane