statystyki

Przez same transfery dzietność nie wzrośnie. Jaka powinna być polityka prorodzinna?

autor: Marek Chądzyński22.01.2020, 08:20; Aktualizacja: 22.01.2020, 08:25
W 2018 r. współczynnik dzietności wzrósł do 1,39. Poziom zapewniający prostą zastępowalność pokoleń to 2,1.

W 2018 r. współczynnik dzietności wzrósł do 1,39. Poziom zapewniający prostą zastępowalność pokoleń to 2,1.źródło: ShutterStock

Potrzebna jest jeszcze eliminacja nierówności między kobietami a mężczyznami na rynku pracy i w obowiązkach domowych.

Think tank Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA opublikował właśnie analizę „Polityka prorodzinna w Polsce: jak podnieść jeden z najniższych wskaźników dzietności w Europie?”. Eksperci CenEA zwracają uwagę, że od co najmniej 10 lat rządy w Polsce próbują tak ustawiać politykę społeczną, by w centrum zainteresowania znalazła się rodzina. Powód: zbyt mała liczba urodzeń, która nie gwarantuje zastępowalności pokoleń. Polskie społeczeństwo dość szybko się starzeje, co będzie miało negatywny wpływ m.in. na gospodarkę i na jakość życia.

Pomimo rosnącej aktywności władz, skutki na razie są mizerne. Nie pomogło ani wprowadzenie ulgi na dzieci w podatku PIT (wraz z późniejszą modyfikacją uzależniającą jej wielkość od liczby dzieci), ani wydłużenie urlopów macierzyńskich czy wprowadzenie urlopu rodzicielskiego, co miało sprzyjać łączeniu pracy z rodzicielstwem. Na niewiele zdał się też dwutygodniowy urlop ojcowski. Nowy kierunek polityki prorodzinnej, który polega na bezpośrednim finansowym wspieraniu rodzin, też niewiele pomógł.

„Chociaż po wprowadzeniu programu (Rodzina 500 plus – red.) liczba urodzeń początkowo wzrosła, w 2018 roku nastąpił ponowny spadek” – zwracają uwagę autorzy analizy. Transfery zmniejszyły ubóstwo w rodzinach z dziećmi, niemniej trudno mówić o zwiększeniu dzietności. Nie jest jeszcze jasne, jakie skutki przyniesie rozszerzenie zakresu wypłacania świadczeń na pierwsze dziecko. Faktem jednak jest, że łączna wartość wydatków na rodzinę sięgnęła już 4 proc. PKB, co stawia Polskę w pierwszym rzędzie najbardziej szczodrych państw obok Danii (3,5 proc. PKB), Luksemburga (3,4 proc. PKB), czy Niemiec (3,2 proc. PKB).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane