statystyki

Pracodawca nie potrąci nadpłaty zasiłku z pensji pracownika

autor: Maciej Ambroziewicz19.01.2020, 10:30
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

W tej sytuacji pracodawca (płatnik składek), który nie skorzysta z prawa odwołania się od decyzji odmownej ZUS, jest obowiązany dokonać korekty zasiłku chorobowego (druk ZUS-RSA) i zwrócić nadpłacony zasiłek chorobowy wraz z odsetkami ustawowymi.źródło: ShutterStock

Po przeprowadzonym postępowaniu powypadkowym pracodawca zakwalifikował zdarzenie za wypadek przy pracy, a dokumentacja trafiła do ZUS w celu dalszego postępowania o przyznanie jednorazowego odszkodowania. ZUS odmówił jednak przyznania poszkodowanemu świadczeń odszkodowawczych, uznając, że do wypadku doszło w wyniku rażącego niedbalstwa. Jednocześnie organ rentowy zobowiązał pracodawcę do korekty dokumentacji rozliczeniowej. Co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca?

Jedynie spełnienie wszystkich warunków określonych w definicji zawartej w art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych umożliwia uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy, a także uprawnia poszkodowanego do ubiegania się o świadczenia odszkodowawcze.

W przypadku gdy zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę mimo jasno określonej definicji uzna zdarzenie, które np. nie zostało spowodowane przyczyną zewnętrzną, za wypadek przy pracy, wówczas ZUS w formie decyzji administracyjnej odmówi przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane