statystyki

Pracodawca nie potrąci nadpłaty zasiłku z pensji pracownika

autor: Maciej Ambroziewicz19.01.2020, 10:30
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

W tej sytuacji pracodawca (płatnik składek), który nie skorzysta z prawa odwołania się od decyzji odmownej ZUS, jest obowiązany dokonać korekty zasiłku chorobowego (druk ZUS-RSA) i zwrócić nadpłacony zasiłek chorobowy wraz z odsetkami ustawowymi.źródło: ShutterStock

Po przeprowadzonym postępowaniu powypadkowym pracodawca zakwalifikował zdarzenie za wypadek przy pracy, a dokumentacja trafiła do ZUS w celu dalszego postępowania o przyznanie jednorazowego odszkodowania. ZUS odmówił jednak przyznania poszkodowanemu świadczeń odszkodowawczych, uznając, że do wypadku doszło w wyniku rażącego niedbalstwa. Jednocześnie organ rentowy zobowiązał pracodawcę do korekty dokumentacji rozliczeniowej. Co w takim przypadku powinien zrobić pracodawca?

Jedynie spełnienie wszystkich warunków określonych w definicji zawartej w art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych umożliwia uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy, a także uprawnia poszkodowanego do ubiegania się o świadczenia odszkodowawcze.

W przypadku gdy zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę mimo jasno określonej definicji uzna zdarzenie, które np. nie zostało spowodowane przyczyną zewnętrzną, za wypadek przy pracy, wówczas ZUS w formie decyzji administracyjnej odmówi przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane