statystyki

Podstawowa wpłata na PPK może wynieść nawet 5 proc.

autor: Paweł Ziółkowski16.01.2020, 09:35; Aktualizacja: 16.01.2020, 09:46
Wielu pracowników przystępujących do PPK zaskoczonych jest kwotą składki potrącaną z ich wynagrodzenia

Wielu pracowników przystępujących do PPK zaskoczonych jest kwotą składki potrącaną z ich wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Pracodawca oblicza ją od podstawy wymiaru, która w ustawie nazywana jest wynagrodzeniem, co może być nieco mylące. Wypłacona pensja może być więc mniejsza, niż się spodziewano.

Pracownicze plany kapitałowe to powszechny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który jest dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. Najwięksi pracodawcy już wdrożyli PPK – kolejni będą wdrażać je sukcesywnie. Najważniejszym elementem PPK są składki odprowadzane do funduszu. Te zaś zależą od podstawy ich wymiaru, która jest taka sama, jak w przypadku składek ZUS.

Uwzględniany przychód

Na użytek ustawy o pracowniczych planach kapitałowych przez wynagrodzenie rozumie się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, bez stosowania górnej granicy podstawy wymiaru oraz przed wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ola(2020-03-22 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ppk to alternatywa dla tradycyjnych sposobów oszczędzania na lokatach, z której nie zamierzam rezygnować :) to łatwy sposób na lepszą emeryturę, a cały czas mamy kontrole nad naszymi środkami.

    Odpowiedz
  • marek(2020-03-29 15:53) Zgłoś naruszenie 00

    Oszczędzanie nie jest moją mocną stroną, bo mając pieniądze zawsze znajdę jakąś potrzebę zakupową, ale niedługo będę miał ppk i tu sprawa się zmieni ale na coś pozytywnego. Tutaj będę oszczędzać nic nie robiąc nic, a w przyszłości będę miał zabezpieczenie finansowe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane