statystyki

Podstawowa wpłata na PPK może wynieść nawet 5 proc.

autor: Paweł Ziółkowski16.01.2020, 09:35; Aktualizacja: 16.01.2020, 09:46
Wielu pracowników przystępujących do PPK zaskoczonych jest kwotą składki potrącaną z ich wynagrodzenia

Wielu pracowników przystępujących do PPK zaskoczonych jest kwotą składki potrącaną z ich wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Pracodawca oblicza ją od podstawy wymiaru, która w ustawie nazywana jest wynagrodzeniem, co może być nieco mylące. Wypłacona pensja może być więc mniejsza, niż się spodziewano.

Pracownicze plany kapitałowe to powszechny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który jest dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa. Najwięksi pracodawcy już wdrożyli PPK – kolejni będą wdrażać je sukcesywnie. Najważniejszym elementem PPK są składki odprowadzane do funduszu. Te zaś zależą od podstawy ich wymiaru, która jest taka sama, jak w przypadku składek ZUS.

Uwzględniany przychód

Na użytek ustawy o pracowniczych planach kapitałowych przez wynagrodzenie rozumie się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, bez stosowania górnej granicy podstawy wymiaru oraz przed wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • ola(2020-03-22 20:52) Zgłoś naruszenie 10

  Ppk to alternatywa dla tradycyjnych sposobów oszczędzania na lokatach, z której nie zamierzam rezygnować :) to łatwy sposób na lepszą emeryturę, a cały czas mamy kontrole nad naszymi środkami.

  Odpowiedz
 • marek(2020-03-29 15:53) Zgłoś naruszenie 10

  Oszczędzanie nie jest moją mocną stroną, bo mając pieniądze zawsze znajdę jakąś potrzebę zakupową, ale niedługo będę miał ppk i tu sprawa się zmieni ale na coś pozytywnego. Tutaj będę oszczędzać nic nie robiąc nic, a w przyszłości będę miał zabezpieczenie finansowe.

  Odpowiedz
 • zbyszek(2020-04-28 14:55) Zgłoś naruszenie 10

  Wprowadzane stopniowo ppk pokazują zupełnie inną drogę do oszczędności. Tutaj mamy niski koszt, zero dokumentów i wsparcie pracodawcy. To forma oszczędzania z zerowym poziomem stresu, a jak ktos będzie chciał, to będzie mógł podglądać środki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane