statystyki

PIP bezprawnie inwigilowała swojego pracownika? UODO nie ustępuje

autor: Łukasz Guza16.01.2020, 20:00
Państwowa Inspekcja Pracy chciała sprawdzić, jakie dochody (poza pensją z PIP) otrzymuje jeden z inspektorów pracy

Państwowa Inspekcja Pracy chciała sprawdzić, jakie dochody (poza pensją z PIP) otrzymuje jeden z inspektorów pracyźródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych podtrzymał swoje stanowisko w sprawie – jego zdaniem – niezgodnego z prawem pozyskiwania przez PIP informacji o zarobkach pracownika inspekcji. Wniósł o odrzucenie skargi Głównego Inspektora Pracy (GIP) na decyzję prezesa UODO w tej sprawie.

– Sprawa jest przedmiotem postępowania przed Wojewódzki Sądem Administracyjnym w Warszawie – potwierdził Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO.

DGP jako pierwszy informował o tym przypadku („Nielegalna inwigilacja w PIP”, DGP nr 207/2019 r.). Państwowa Inspekcja Pracy chciała sprawdzić, jakie dochody (poza pensją z PIP) otrzymuje jeden z inspektorów pracy. W celu realizacji swoich zadań może współpracować m.in. z urzędami skarbowymi, więc poprosiła o dane zawarte w deklaracjach PIT-37 swojego pracownika. Ten złożył skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych na działanie swojego ówczesnego pracodawcy. 19 września 2019 r. prezes UODO nakazał inspekcji usunięcie danych z PIT byłego już inspektora pracy (został zwolniony 27 października 2017 r.). Jego zdaniem PIP naruszyła nie tylko ustawę ochronie danych osobowych, lecz także RODO. Nie miała prawa wykorzystywać swojej ustawowej kompetencji do weryfikowania dochodów własnego pracownika. Może pozyskiwać informacje z PIT, ale tylko gdy służy to kontroli pracodawców.

Inspekcja zaskarżyła tę decyzję do WSA. Na listopadowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP (nadzoruje ona działalność PIP) Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy, sugerował, że UODO może zmienić swoją wcześniejszą decyzję.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane