statystyki

Woda dla pracownika oskładkowana

autor: Paulina Szewioła15.01.2020, 19:00
Napoje bezalkoholowe udostępniane przez pracodawcę zatrudnionym nie korzystają ze zwolnienia ze składek.

Napoje bezalkoholowe udostępniane przez pracodawcę zatrudnionym nie korzystają ze zwolnienia ze składek.źródło: ShutterStock

Napoje bezalkoholowe udostępniane przez pracodawcę zatrudnionym nie korzystają ze zwolnienia ze składek.

Sprawa dotyczy firmy, która dofinansowuje przygotowanie i wydanie posiłków dla pracowników w zakładowej stołówce. Są to dania gorące i zimne (sałatki, surówki, kanapki), wyroby cukiernicze, słodycze, napoje zimne i gorące. Do dofinansowania firma nie jest zobligowana odrębnymi przepisami bhp wynikającymi z prawa pracy i związanymi ze szczególnymi obowiązkami pracodawcy.

Dopłata do posiłków dla indywidualnego pracownika nie przekracza 190 zł miesięcznie i dotyczy wszystkich, bez względu na warunki pracy, w jakich wykonują swoje obowiązki. Kwota ta stanowi dla podwładnych przychód ze stosunku pracy.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Marcik(2020-01-16 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę podać podstawę prawną tego przepisu, bo u nas niektórzy pracownicy mają w sezonie posiłki regeneracyjne ale nie wszyscy.Pracodawca się miga od oobowiązku sfinansowania tych pieniędzy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane