Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami może przedsiębiorcy niczego nie gwarantować

autor: Marcin Nagórek12.01.2020, 15:00
Trzeba zaznaczyć, że rozpoczęcie działalności przed upływem okresu karencji (jak w tym przypadku) nie pozwoli na skorzystanie z preferencyjnych składek po jego upływie (a więc w tym przypadku – od trzeciego miesiąca prowadzenia działalności). Przy ocenie prawa do preferencyjnych składek bierze się bowiem pod uwagę tylko moment rozpoczęcia działalności.

Trzeba zaznaczyć, że rozpoczęcie działalności przed upływem okresu karencji (jak w tym przypadku) nie pozwoli na skorzystanie z preferencyjnych składek po jego upływie (a więc w tym przypadku – od trzeciego miesiąca prowadzenia działalności). Przy ocenie prawa do preferencyjnych składek bierze się bowiem pod uwagę tylko moment rozpoczęcia działalności.źródło: ShutterStock

ZUS decyzją z 10 grudnia 2019 r. stwierdził, że jestem dłużnikiem, bo opłacałem składki w złej wysokości. Opłacałem preferencyjne składki, a zdaniem ZUS nie minął do końca okres 60 miesięcy od zakończenia poprzedniej działalności (brakowało dwóch miesięcy). Te niższe składki płaciłem przez cały okres dwóch lat, a w tym czasie dwukrotnie uzyskałem z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu. Czy wobec tego ZUS mógł wydać decyzję o takiej treści?

Przede wszystkim trzeba się przyjrzeć art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Wynika z niego, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej lub zakończenia korzystania z ulgi na start stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z takiej możliwości nie mogą skorzystać osoby, które prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.

Nie ma przy tym znaczenia, że do upływu 60 miesięcy brakowało tylko dwóch miesięcy. Trzeba zaznaczyć, że rozpoczęcie działalności przed upływem okresu karencji (jak w tym przypadku) nie pozwoli na skorzystanie z preferencyjnych składek po jego upływie (a więc w tym przypadku – od trzeciego miesiąca prowadzenia działalności). Przy ocenie prawa do preferencyjnych składek bierze się bowiem pod uwagę tylko moment rozpoczęcia działalności.

Skutkiem wystąpienia tej negatywnej przesłanki jest zaś konieczność opłacania składek od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a więc na zasadach ogólnych.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane