statystyki

Wyrok TSUE: Ojcowie z prawem do świadczeń z tytułu rodzicielstwa

autor: Łukasz Guza09.01.2020, 18:00
Wyrok jest istotną wskazówką ustawodawczą dla państw członkowskich w kwestii unormowania praw rodzicielskich kobiet i mężczyzn.

Wyrok jest istotną wskazówką ustawodawczą dla państw członkowskich w kwestii unormowania praw rodzicielskich kobiet i mężczyzn.źródło: ShutterStock

Dodatek z tytułu rodzicielstwa (np. do renty) nie może przysługiwać wyłącznie kobietom. Dostęp do tego typu świadczenia musi być też zagwarantowany mężczyznom. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 12 grudnia 2019 r.

Sprawa, którą zajmował się TSUE, dotyczyła pracownika z Hiszpanii. Tamtejszy organ rentowy przyznał mu świadczenie z tytułu trwałej i całkowitej niezdolności do pracy (w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru). Zainteresowany uznał jednak, że jako ojcu dwóch córek przysługuje mu jeszcze dodatek macierzyński do świadczenia (5 proc. renty). Z hiszpańskich przepisów wynika, że prawo do takiego bonusu przysługuje kobietom otrzymującym świadczenie składkowe, jeśli są matkami co najmniej dwojga dzieci (z tytułu ich wkładu demograficznego w system zabezpieczenia społecznego).

Mężczyzna złożył więc zażalenie na decyzję organu rentowego, ale ten odmówił dodatkowych pieniędzy, uzasadniając to tym, że omawiany dodatek – według hiszpańskich przepisów – należy się wyłącznie kobietom.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu pracy, a ten powziął wątpliwości co do zgodności krajowych regulacji z prawem unijnym. Przyznał, że pojęcie „wkładu demograficznego” obejmuje nie tylko matki, ale też ojców, bo prokreacja i związana z nią odpowiedzialność za utrzymanie dziecka dotyczy obojga rodziców. Prawo do świadczeń z tego tytułu wyłącznie dla kobiet może zatem prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane