statystyki

Wyrok TSUE: Ojcowie z prawem do świadczeń z tytułu rodzicielstwa

autor: Łukasz Guza09.01.2020, 18:00
Wyrok jest istotną wskazówką ustawodawczą dla państw członkowskich w kwestii unormowania praw rodzicielskich kobiet i mężczyzn.

Wyrok jest istotną wskazówką ustawodawczą dla państw członkowskich w kwestii unormowania praw rodzicielskich kobiet i mężczyzn.źródło: ShutterStock

Dodatek z tytułu rodzicielstwa (np. do renty) nie może przysługiwać wyłącznie kobietom. Dostęp do tego typu świadczenia musi być też zagwarantowany mężczyznom. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 12 grudnia 2019 r.

Sprawa, którą zajmował się TSUE, dotyczyła pracownika z Hiszpanii. Tamtejszy organ rentowy przyznał mu świadczenie z tytułu trwałej i całkowitej niezdolności do pracy (w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru). Zainteresowany uznał jednak, że jako ojcu dwóch córek przysługuje mu jeszcze dodatek macierzyński do świadczenia (5 proc. renty). Z hiszpańskich przepisów wynika, że prawo do takiego bonusu przysługuje kobietom otrzymującym świadczenie składkowe, jeśli są matkami co najmniej dwojga dzieci (z tytułu ich wkładu demograficznego w system zabezpieczenia społecznego).

Mężczyzna złożył więc zażalenie na decyzję organu rentowego, ale ten odmówił dodatkowych pieniędzy, uzasadniając to tym, że omawiany dodatek – według hiszpańskich przepisów – należy się wyłącznie kobietom.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu pracy, a ten powziął wątpliwości co do zgodności krajowych regulacji z prawem unijnym. Przyznał, że pojęcie „wkładu demograficznego” obejmuje nie tylko matki, ale też ojców, bo prokreacja i związana z nią odpowiedzialność za utrzymanie dziecka dotyczy obojga rodziców. Prawo do świadczeń z tego tytułu wyłącznie dla kobiet może zatem prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane