statystyki

Co weźmie pod uwagę inspektor pracy, nakładając grzywnę na pracodawcę

autor: Marcin Nagórek02.01.2020, 10:44; Aktualizacja: 02.01.2020, 10:44
dokumenty

Istotą problemu jest tu ocena dopuszczalności nałożenia grzywny przez Państwową Inspekcję Pracy (inspektora pracy) w celu przymuszenia pracodawcy do wypełnienia obowiązku wypłaty zaległych wynagrodzeń.źródło: ShutterStock

W trakcie kontroli inspekcja pracy nałożyła na spółkę grzywnę w wysokości 3 tys. zł za niewykonanie decyzji nakazujących wypłatę zaległych pensji dwóm pracownikom. Czy inspektor miał do tego prawo? Nie wziął bowiem pod uwagę trudnej sytuacji finansowej spółki oraz tego, że zaczęła ona negocjować z pracownikami spłatę tych zobowiązań w ratach. Czy firma może złożyć skargę do sądu?

Istotą problemu jest tu ocena dopuszczalności nałożenia grzywny przez Państwową Inspekcję Pracy (inspektora pracy) w celu przymuszenia pracodawcy do wypełnienia obowiązku wypłaty zaległych wynagrodzeń. W tym kontekście należy przywołać najpierw art. 2 par. 1 pkt 11 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.). Z przepisu tego wynika, że egzekucji administracyjnej podlegają obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi, nakładane w drodze decyzji organów PIP.

W celu przymuszenia

Z punktu widzenia zapytania czytelnika kluczowe znaczenie ma jednak regulacja art. 119 u.p.e.a. Wynika z niej, że grzywnę – w celu przymuszenia – nakłada się na zobowiązanego, gdy egzekucja dotyczy spełnienia obowiązku znoszenia lub zaniechania albo obowiązku wykonania czynności, a w szczególności takiej, której z powodu jej charakteru nie może spełnić za zobowiązanego inna osoba. Grzywnę nakłada się również, jeżeli nie jest celowe zastosowanie innego środka egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2020-01-02 14:23) Zgłoś naruszenie 10

    .........Chcę wszystkim zwrócić uwagę na nowy -stary niezauważany problem ..Problem Urlopów Wypoczynkowych. W Polsce mamy tak naprawdę w odniesieniu do tego tematu wbrew mediom, dwie kategorie pracowników Zaczne od drugiej ,to Ci co otrzymują Urlop proporcjonalnie wg czasu pracy w danym roku,. ..Natomiast ..Pierwsza :otóż dla tych starszych Urlop po roku pracy należał się lecz ale uwaga: za Pierwszy Rok pracy gdyż nikt za żaden rok pracy nie może być pozbawiony prawa do Urlopu ..Przepisy nie pozwalają na zrzeczenie się wynagrodzenia ani urlopu.. ..Pozwolę sobie przytoczyć analogie /porównanie znane z dnia powszechnego... „To jest identycznie jak z wynagrodzeniem płaconym z dołu :. gdy pracownik odchodzi np.. "za porozumieniem" załóżmy 6 marca,a wypłatę ma do odbioru 10 marca to rozliczamy Go (przy odejściu pracownika z firmy) za ostatni przepracowany cały miesiąc (ostatni pełny okres) czyli w tym przykładzie Luty i następnie wyrównujemy za przepracowane dni w miesiącu odejścia.-marca” -dlaczego?: ,bo pierwszy miesiąc pracy w firmie był dopiero wypłacony w kolejnym. ... Wszyscy to rozumieją i akceptują oraz przyjmują za prawidłowe. A teraz przyjrzyjmy sie pracownikom starszej daty zatrudnionych za starego KP którzy pierwszy „Urlop Wypoczynkowy” otrzymali dopiero zgodnie z ówczesnym stanem prawnym -po pierwszym roku pracy. Urlop Wypoczynkowy otrzymywali dopiero po pierwszym roku pracy ale za ten pierwszy rok gdyż nikt za żaden rok pracy (podobnie jak wynagrodzenie za żaden miesiąc) nie może być pozbawiony, natomiast w dniu odejścia z pracy rozliczamy prawidłowo wówczas gdy udzielimy Urlop za cały poprzedni rok i (proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy w danym już roku odejścia ) --za rok bieżący. Czyli udzielamy jeden cały urlop za ostatni pełny okres (jak całomiesięczna wypłatę za jej pełny okres rozliczeniowy) i częściowy -proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy w danym roku jak wypłatę proporcjonalnie za każdy dzień w miesiącu w którym odchodzimy.. Inna jest więc sytuacja pracownika który w chwili przyjmowania w roku zatrudnienia otrzymał Urlop za bieżący rok proporcjonalnie a inna jest takiego pracownika który na pierwszy urlop wg starych przepisów musiał czekać aż upłynie pierwszy rok pracy. Ten starszy już pracownik musi być rozliczony jak ta podana dla przykładu wypłata--czyli cały Urlop za poprzedni rok i proporcjonalnie za rok bieżący. Inaczej został by okradziony.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane