statystyki

Państwo niegotowe na starość. Opieka nad seniorami w naszym kraju to czarna dziura [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti23.12.2019, 07:00; Aktualizacja: 23.12.2019, 08:21
Dagny Kurdwanowska dziennikarka, autorka książek, specjalistka od komunikacji (na zdjęciu wraz z rodziną)

Dagny Kurdwanowska dziennikarka, autorka książek, specjalistka od komunikacji (na zdjęciu wraz z rodziną)źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

W Wielkiej Brytanii prawie 600 osób dziennie rezygnuje z pracy, by opiekować się bliskimi. W Polsce niedługo będzie podobny problem. A nawet większy, bo często mieszkamy w innych miastach niż nasi rodzice

Z Dagny Kurdwanowską rozmawia Magdalena Rigamonti

To porozmawiajmy technicznie. Najpierw babcia.

Babcia, 91 lat, pogłębiająca się demencja. Poza tym ogólnie jest w dobrym stanie. Bierze najmniej tabletek ze wszystkich.

Od pani też mniej?

Jak policzymy moje witaminy i leki antydepresyjne, to mniej.

To mama pani mamy.

Mama ma 69 lat. Od ponad czterech lat walczy z nowotworem.

Wygrywa?

Tak. Ale potrzebuje wsparcia lekarzy, hospicjum i mojego.

Tata?

Też ma 69 lat. Od dwóch lat zdiagnozowana choroba Alzheimera, ale tak naprawdę trwa ona troszeczkę dłużej. Myślę, że od czterech lat.

Dlaczego pani ich nie oddała do...

Do domu starców? To pani chciała powiedzieć?

Mhm.

Bo przede wszystkim jest to bardzo drogie.

Czyli z powodu pieniędzy?

Nie, ale o pieniądzach najłatwiej mówić. Za trzech seniorów w specjalistycznym domu opieki trzeba zapłacić co najmniej 12 tys. zł. Najtańszy ośrodek, jaki znalazłam w Gdańsku, to koszt 4 tys. zł miesięcznie od osoby. A tak naprawdę więcej, bo trzeba doliczyć leki, dodatkową rehabilitację, pieluchy, czyli za trójkę 15 tys. zł. Mało kto może sobie na to pozwolić. I nie, nie ma zniżek na kartę dużej rodziny. Jednocześnie, szczerze mówiąc, nie brałam pod uwagę tego, że moi bliscy będą mieszkać w takiej instytucji. Z prostego powodu: uważam, że żadne z nich, ani babcia, ani tata, ani mama nie są w takim stanie, żeby musieli korzystać z usług w specjalistycznym ośrodku.

Potrzebują przecież całodobowej opieki.

Potrzebują, ale nie są osobami leżącymi i niedołężnymi. Na początku użyła pani słowa „oddać”. Oddaje się coś, co jest zepsute, niepotrzebne.

To się wyrzuca, rzadko naprawia.

Oddanie i wyrzucenie znaczą tu prawie to samo. Słowo „oddać” utrudnia decyzję wielu osobom, które się zastanawiają, czy skorzystać z pomocy takiego ośrodka. Nie chcesz oddawać, bo kochasz tych ludzi. Chcesz się nimi zajmować, chcesz też, by mieli dobrą opiekę, ale czasem nie jest to możliwe, bo przy takich chorobach jak ciężka demencja czy alzheimer potrzebni są wykwalifikowani opiekunowie. Zwłaszcza kiedy człowiek zaczyna uciekać, staje się agresywny. Są sytuacje, kiedy chorą osobą lepiej zajmie się wyspecjalizowana instytucja, która ma wykwalifikowany personel czy takie zabezpieczenia w drzwiach, że pacjent w nocy nie zwieje.

Pani mieszkała i pracowała w Warszawie.

I przeniosłam się do Gdyni. Wróciłam do rodzinnego miasta. Był moment, kiedy nie chciałam rezygnować ze swojego dotychczasowego życia, bardzo dobrej pracy. A potem pomyślałam sobie: no dobra, mogę zrobić jeszcze jeden projekt, ale przecież nie wiem, ile jeszcze mi zostało czasu z moją mamą, z moim tatą, z babcią. I to nie jest coś, co nadrobię później, bo może nie być żadnego „później”. Kiedy zdałam sobie z tego sprawę, zrozumiałam, że chcę być tutaj z nimi i mieć poczucie, że zdążyłam.

No dobrze, ale to jest pani życie, pani kariera.

Decyzję o zostaniu opiekunem rodzinnym podjęłam, kiedy się kompletnie posypałam. W marcu tego roku byłam w takim stanie, że musiałam iść na zwolnienie i zacząć brać leki antydepresyjne. Po miesiącu, który właściwie przespałam, przyszedł moment, kiedy wreszcie mogłam zastanowić się spokojnie nad swoim życiem. Pomyślałam, że nie ma na co czekać, bo tutaj czas też się liczy.

Depresja była wynikiem tego, co się działo w pani rodzinie?

Na pewno. Tego, że nie mogłam być w dwóch miejscach jednocześnie – w Warszawie rozwijać się i robić karierę, a w Trójmieście opiekować się rodziną. To było zapętlenie, bo pracowałam coraz gorzej, a więc pojawiła się frustracja, nie miałam siły tutaj przyjeżdżać na weekendy. Jeżdżenie było z jednej strony niewystarczające, a z drugiej – wykańczające.

Mama dzwoniła i mówiła: przyjedź, pomóż, ratuj?

Raczej bardzo długo przekonywała, że sama da radę wszystko pociągnąć. Opiekowała się i babcią, i tatą. Jednak po którejś chemii z kolei już nie była w stanie. Kiedy wreszcie to z siebie wydusiła, a było to chyba w czasie, kiedy trafiła kolejny raz do szpitala i było wiadomo, że babcia i tata nie mogą sami zostać na noc, wiedziałam, że coś muszę zrobić. W pracy, w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką zaproponowano, bym tydzień była w Warszawie, tydzień w Trójmieście, próbowano mi pomóc, szukano rozwiązania. Nie mogło się udać.

Mogła pani szukać opiekunek całodobowych.

Po pierwsze – to znowu pieniądze. Po drugie – to jest naprawdę bardzo trudne. Kiedy ktoś słyszy, że są trzy osoby do opieki, w zasadzie kończy negocjacje. Znalezienie osoby, która przejęłaby taki ciężar, nawet nie całodobowy, tylko etatowy, ośmiogodzinny, jest trudne. Na razie udało nam się zaangażować panią, która trzy razy w tygodniu sprząta i gotuje, odciążając nas w tym zakresie. Nie chciałabym zostawiać moich bliskich pod opieką obcych osób na dłużej. Założyłam, że chcę być przy moich rodzicach i babci, spędzać z nimi czas. I to było bardzo świadome.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (4)

 • Anatol(2019-12-23 07:52) Zgłoś naruszenie 93

  W dalszym ciągu nikt nie mówi/pisze* o osobach starych, którzy nie mają dzieci. To jest problem. Z powodu frustracji ci ludzie zdani tylko na siebie będą popełniali samobójstwo czasem z narażeniem innych osób, np. uczestników ruchu drogowego.

  Odpowiedz
 • Donald Tusk -Krol ***** i Kosiniak Kamysz-Rezydent(2019-12-23 10:41) Zgłoś naruszenie 90

  Absolutnie ,nie mogę się zgodzić . Oni,szczególnie Ci zatrudniani od najmłodszych lat bez ferii ,wakacji, takze w soboty,święta ,w nadgodziny bez dni zamiennie wolnych mieli pracować wg mojego POmysłu w pracy do śmierci a najlepiej jeden dzień dłużej zanim Ich trupy znajdą.! Tak była przygotowana opieka przez przełożonych w pracy i to miało funkcjonować w ten sposoób.

  Odpowiedz
 • x(2019-12-26 11:08) Zgłoś naruszenie 82

  rządzący rozdają pieniądze na lewo i prawo,myślą że starość ich nie spotka ,

  Odpowiedz
 • Gosc(2020-02-20 20:30) Zgłoś naruszenie 10

  Dagnusiu, jestes tylko dzieckiem, nie obarczaj sie wina, masz wujkow, ciocie. Oni sa zobowiazani zajac sie mama, a twoja babcia. Nie wszystko jest na twojej i brata glowie. Wyrazy wspolczucia. Bardzo ci wspolczuje, mialas swietna , madra mame. Trzymaj sie kochana a

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane