statystyki

Stypendium za szkolenie nie zawsze oskładkowane

autor: Paulina Szewioła18.12.2019, 16:00
Renta socjalna czy zasiłki z MOPS nie są tytułami do ubezpieczeń społecznych – uznał ZUS.

Renta socjalna czy zasiłki z MOPS nie są tytułami do ubezpieczeń społecznych – uznał ZUS.źródło: ShutterStock

Renta socjalna czy zasiłki z MOPS nie są tytułami do ubezpieczeń społecznych – uznał ZUS.

Firma realizuje projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. W jego ramach organizuje szkolenia i staże, za udział w których uczestnicy otrzymują stypendium. Spółka miała jednak wątpliwości, w jakich przypadkach odprowadzać od niego składki na ubezpieczenia społeczne. Chciała wiedzieć, jak to wygląda w przypadku osób, które jednocześnie pobierają renty z tytułu niezdolności do pracy, rodzinną, socjalną czy zasiłek stały lub pielęgnacyjny wypłacany przez MOPS.

ZUS w uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 300) osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez podmioty inne niż powiatowy urząd pracy, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu od dnia nabycia prawa do stypendium do momentu, w którym je utraciły. Schemat ten znajduje zastosowanie tylko do osób, które nie mają innych tytułów do ubezpieczenia obowiązkowego.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane