statystyki

Kozłowski: Z preferencji w opłacaniu składek na nowych zasadach skorzystają nieliczni

autor: Paulina Szewioła17.12.2019, 08:02; Aktualizacja: 17.12.2019, 08:20
Aby skorzystać z nowego rozwiązania, trzeba wykazać roczny przychód za poprzedni rok nieprzekraczający 120 tys. zł.

Aby skorzystać z nowego rozwiązania, trzeba wykazać roczny przychód za poprzedni rok nieprzekraczający 120 tys. zł.źródło: ShutterStock

- Problemem może być to, że wysokość składek jest ustalana na cały rok z góry. Z jednej strony jest to proste, bo nie trzeba tej operacji powtarzać częściej. Z drugiej nie będzie odpowiadać na bieżącą sytuację przedsiębiorcy - mówi w wywiadzie dla DGP Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przyjęty przez Sejm projekt dotyczący małego ZUS plus był określany przez niektórych polityków opozycji fikcją. A jak zmiany oceniają przedsiębiorcy?

Projekt pomoże części przedsiębiorców zapłacić niższe niż do tej pory składki. Wciąż jednak będzie to dosyć ograniczona grupa. Szacujemy, że na rozwiązaniu skorzysta ok. 20 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą. Będą to jednak tylko ci, którzy po prostu nie ponoszą wysokich kosztów funkcjonowania, np. przedstawiciele wolnych zawodów i mali usługodawcy. Wynika to przede wszystkim z hybrydowej konstrukcji preferencji.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Cogito(2019-12-17 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    ...a po co placić wyższe skladki skoro i tak ZUS nie bedzie mial na emerytury a po drugie biednym dołozy jakiś Polityk a tym co sie narobili grabarz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane