statystyki

Ulga B+R obejmuje też wynagrodzenia za urlop

autor: Łukasz Zalewski16.12.2019, 16:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:44
Spór z fiskusem dotyczył wynagrodzenia za czas, gdy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków, bo przebywają np. na urlopie lub zwolnieniu chorobowym.

Spór z fiskusem dotyczył wynagrodzenia za czas, gdy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków, bo przebywają np. na urlopie lub zwolnieniu chorobowym.źródło: ShutterStock

Spółka może zaliczać do kosztów kwalifikowanych wydatki pracownicze również w części dotyczącej wynagrodzenia za czas urlopu i zwolnienia chorobowego – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła producenta suplementów diety i innych wyrobów farmaceutycznych, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową.

Na potrzeby tej działalności zatrudnia pracowników, ponosząc wydatki na ich wynagrodzenie: zasadnicze, za czas choroby, za czas urlopu, a także wydatki na ubezpieczenia grupowe. Wszystkie je zalicza podwójnie do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są to koszty kwalifikowane w rozumieniu przepisów o uldze B+R.

Spór z fiskusem dotyczył wynagrodzenia za czas, gdy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków, bo przebywają np. na urlopie lub zwolnieniu chorobowym.

ZOBACZ TEŻ: Czas pracy 2020

Spółka uważała, że jest to również koszt kwalifikowany. Argumentowała, że przy wykładni art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT trzeba brać pod uwagę art. 128 i inne przepisy kodeksu pracy. Wynika z nich, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z powodu choroby, jak również z tytułu przebywania na urlopie. Wynagrodzenie to wlicza się do należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane