Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się w poniedziałek za ustawą o tzw. Małym ZUS plus bez poprawek. Przewiduje ona obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów. Mały ZUS plus ma wejść w życie 1 lutego 2020 r.

Chodzi o przygotowaną przez resort rozwoju nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Mały ZUS plus to część zapowiadanego w kampanii wyborczej "Pakietu dla przedsiębiorców" i stanowi rozszerzenie obowiązującej od początku tego roku ulgi znanej jako „Mały ZUS". Celem jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, dla których "sztywna wysokość składek na ubezpieczenie społeczne" jest za dużym obciążeniem.

Resort rozwoju, który przygotował ustawę szacuje, że z tzw. Małego ZUS-u plus od nowego roku będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie.

Jak przypominał wiceminister rozwoju Marek Niedużak podczas poniedziałkowych obrad Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, jest to rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. zł. "Oznacza to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do mijającego roku z 63 do 120 tys. zł" - mówił.

Wiceszef MR był pytany przez senatorów m.in. o koszt nowych regulacji dla budżetu. "To rozwiązanie będzie kosztowało rocznie ok. 1,3 mld 300 mln zł rocznie" - odpowiedział. Przypomniał też, że projekt przewiduje, że obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych (5 lat) prowadzenia działalności. Jak mówił Niedużak, czasowe ograniczenie ulgi jest konieczne, aby płacący niższe składki przedsiębiorcy mogli uzbierać staż wymagany do emerytury. "Niższa składka, to niższe świadczenie w przyszłości" - zaznaczył.

Według resortu rozwoju, tzw. Mały ZUS plus ma obniżyć składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS, a jednocześnie poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy będą mogli kwalifikować się do tej ulgi.

Wprowadzenie tzw. Małego ZUS plus jest - według resortu rozwoju - odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców, którzy chcieli rozszerzenia obowiązującego do 1 stycznia 2019 r. tzw. Małego ZUS, czyli rozwiązania obniżającego składki na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.