statystyki

W przepisach o pieczy zastępczej jest luka

autor: Michalina Topolewska16.12.2019, 08:00; Aktualizacja: 16.12.2019, 08:14
ZPP zapytał więc MRPiPS, czy art. 54 ust. 3b i 3c może być przez analogię stosowany również do działającej już rodziny zastępczej i czy takie porozumienie powinno być zawarte, zanim przeprowadzi się ona do innego powiatu.

ZPP zapytał więc MRPiPS, czy art. 54 ust. 3b i 3c może być przez analogię stosowany również do działającej już rodziny zastępczej i czy takie porozumienie powinno być zawarte, zanim przeprowadzi się ona do innego powiatu.źródło: ShutterStock

Związek Powiatów Polskich (ZPP) alarmuje, że w przepisach brakuje podstawy prawnej do zawierania porozumień między samorządami, w sytuacji gdy rodzina zastępcza zawodowa zmienia miejsce zamieszania na inny powiat.

Na problem ten organizacja zwraca uwagę w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Wskazuje w nim, że zgodnie z art. 54 ust. 7 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1111) w przypadku, gdy rodzina zastępcza zawodowa przeprowadza się do miejscowości znajdującej się w innym powiecie i nie otrzyma na to zgody starosty, z którym ma podpisaną umowę o pełnieniu tej funkcji, to ulega ona rozwiązaniu. Przepisy nie regulują jednak sytuacji takiej rodziny, gdy starosta nie będzie przeciwny zmianie miejsca zamieszkania. Artykuł 54 ust. 3b i 3c ustawy określa sposób postępowania w tym zakresie, ale odnosi się on do momentu, gdy rodzina zastępcza jest dopiero tworzona. Przewiduje on, że umowa z potencjalnymi opiekunami może być podpisana ze starostą innym niż ten, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, ale pod warunkiem że wcześniej dojdzie do zawarcia między powiatami porozumienia w tej sprawie. Powinno ono określać np. to, który z nich będzie odpowiadał za przyznawanie rodzinie należnych świadczeń.

ZPP zapytał więc MRPiPS, czy art. 54 ust. 3b i 3c może być przez analogię stosowany również do działającej już rodziny zastępczej i czy takie porozumienie powinno być zawarte, zanim przeprowadzi się ona do innego powiatu. Związek chciał też wiedzieć, który z samorządów sprawuje nadzór nad wypełnianiem obowiązków przez opiekunów. Resort w odpowiedzi informuje, że przepisy ustawy w okolicznościach wymienionych w art. 54 ust. 7 nie zawierają odwołania do art. 54 ust. 3b i 3c w zakresie zawierania porozumień. Nie wskazują też, który samorząd będzie sprawował kontrolę nad rodziną zastępczą. Resort sugeruje, że ta kwestia powinna być ustalona w porozumieniu zawartym przed wydaniem zgody na przemieszczenie się na teren innego powiatu.

– Naszym zdaniem odpowiedź ministerstwa nie rozstrzyga wcale problematycznej kwestii, bo dalej nie wiadomo, jaka miałaby być podstawa prawna do zawierania porozumień – mówi Bernadeta Skóbel z ZPP.


Pozostało 19% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane