Pracownik na wypowiedzeniu: Jakie ma prawa i kiedy nie musi pracować?

autor: Hubert Rabiega14.12.2019, 10:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:44
praca pracownik

W sytuacji trzymiesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę, które nastąpiło wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy bądź z innych przyczyn niedotyczących pracownika - pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Za skrócenie okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie.źródło: ShutterStock

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy (za dni niewykorzystane przysługuje ekwiwalent). W pewnych przypadkach przysługują także dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Czasem także odprawa i odszkodowanie. Pracownik może być nawet zwolniony z obowiązku świadczenia pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

  • Gocha (2019-12-15 09:37) Zgłoś naruszenie 14

    W Monnari zwabiają pracownika na zaplecze, biją do utraty przytomności i kiedy ledwie odzyska,jeśli w ogóle przytomność to czytają niby wypowiedzenie. Kierowniczka wraz z panią od dekoracji, która przyszła tego dnia do sklepu pobiły pracownicę na zapleczu a wcześniej zamknęły drzwi na klucz. - CH Reduta w Warszawie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Martyna(2019-12-15 00:13) Zgłoś naruszenie 30

    Witam!jestem na wychowawczym,lecz dostalam wypowiedzenie miesieczne z powodu likwidacji zakładu.mialam umowę na czas nieokreślony minęły 3 lata jak jestem tam zatrudniona.pracodawca jasno powiedział,że pieniędzy nie ma,bo likwidacja.co mi się należy ?napewno ekwiwalent za cały rok,czy też za wypowiedzenie miesieczne?firma miala tylko 2 pracowników.co robić jeśli pracodawca nie bedzie chcial wypłacić należności?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane