Rada Dialogu Społecznego jest stworzona po to, żeby dyskutować i wypracowywać najważniejsze rozwiązania, które mają służyć rozwojowi społecznemu i gospodarczemu Polski – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania siedmiu nowych członków RDS.

Nominacje do RDS otrzymali: wicepremier Jacek Sasin, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister finansów Tadeusz Kościński, minister klimatu Michał Kurtyka oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Ze strony społecznej powołana została Monika Bocian z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podczas uroczystości prezydent podziękował nowym członkom i wyraził nadzieję, że Rada w nowym składzie "będzie pracowała dobrze". "Zawsze mam tę nadzieję, że będzie pracowała lepiej niż do tej pory i tego wszystkim życzę" – powiedział, zwracając się do nowych członków RDS.

Reklama

"Rada Dialogu Społecznego jest stworzona po to, żeby dyskutować i wypracowywać najważniejsze rozwiązania, aby te rozwiązania, które mają służyć rozwojowi społecznemu i gospodarczemu Polski, były opracowane jak najlepiej i żeby jak największa część z nich przechodziła w zgodzie" – przekonywał Andrzej Duda.

"Wierzę, że nawet najtrudniejsze proponowane rozwiązania można tam przedyskutować i spojrzeć na nie z różnych punktów widzenia, starać się znaleźć rozwiązanie jak najbardziej obiektywne i korzystne dla polskiego społeczeństwa i dla dalszego rozwoju Rzeczypospolitej" – mówił. Wyraził nadzieję, że "ten kolejny rok pracy RDS, który niebawem rozpoczniemy, będzie rokiem udanym".

Reklama

Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objął prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Zastąpił na tym stanowisku szefową Forum Związków Zawodowych Dorotę Gardias.

Malinowski zwrócił uwagę, że przed Radą stoi wiele wyzwań. "Jesteśmy zaniepokojeni różnymi zjawiskami gospodarczymi, sytuacją na rynku pracy. Ważną rolę odgrywają także problemy klimatyczne. Myślę, że to jest zestaw bardzo trudnych problemów, które wspólnie postaramy się rozwiązać" – powiedział.

Podkreślił, że priorytetem jest w tej chwili przeciwdziałanie negatywnym skutkom spodziewanego spowolnienia gospodarczego. Wskazywał także na jakość dialogu.

"Cieszymy się, że pan premier Mateusz Morawiecki w swoim exposé zwrócił uwagę, że jest gotowy na to, by konsultować wszelkie ważne ustawy, które będą pojawiały się w naszej przestrzeni publicznej" – zaznaczył Malinowski.

Przypomniał, że w tym roku organizacja Pracodawcy RP obchodziła 30-lecie istnienia. Z tej okazji były wręczane nagrody i jedną z nich – Wektor 30-lecia – przyznano Radzie Dialogu Społecznego, dodając, że jest to "wektor nadziei".

"Ta nadzieja polega na tym, że RDS wypracuje takie standardy, które będą wręcz obowiązujące dla wszelkich innych form dialogu. To jest dla nas wielkie wyzwanie i liczymy, że mimo zbliżającej się kampanii (prezydenckiej – PAP) również będziemy mogli oczekiwać takiego samego wsparcia ze strony pana prezydenta" – dodał Malinowski.

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.