statystyki

Chory doktorant nie otrzyma zasiłku chorobowego

autor: Oliwia Małecka13.12.2019, 09:47; Aktualizacja: 13.12.2019, 09:58
Osoby, które rozpoczęły studia doktoranckie od 1 października 2019 r., podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym w szkole doktorskiej, i to nie z tytułu posiadania statusu doktoranta, lecz z tytułu otrzymywania stypendium doktoranckiego.

Osoby, które rozpoczęły studia doktoranckie od 1 października 2019 r., podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym w szkole doktorskiej, i to nie z tytułu posiadania statusu doktoranta, lecz z tytułu otrzymywania stypendium doktoranckiego.źródło: ShutterStock

W bieżącym roku akademickim rozpocząłem studia doktoranckie. Jednocześnie od początku 2019 r. wykonuję pracę na podstawie umowy-zlecenia. Z tytułu umowy-zlecenia byłem objęty obowiązkowo ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym oraz – na mój wniosek – dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym. Szkoła doktorska poinformowała mnie, że jako ubezpieczony społecznie z tytułu otrzymywania stypendium doktoranckiego mogę też podlegać dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Czy jeśli się ubezpieczę, to w razie choroby otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS? Taka sytuacja byłaby dla mnie korzystna, bo kwota stypendium znacznie przewyższa moją podstawę wymiaru wynikającą z wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenia – miałbym więc wyższe świadczenie.

Osoby, które rozpoczęły studia doktoranckie od 1 października 2019 r., podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym w szkole doktorskiej, i to nie z tytułu posiadania statusu doktoranta, lecz z tytułu otrzymywania stypendium doktoranckiego. Prawo do takiego stypendium ma każdy doktorant, który rozpoczął studia doktoranckie w roku akademickim 2019/2020, chyba że ma już stopień doktora w innej dziedzinie. Wprowadzono ograniczenie okresu pobierania stypendium – nie można go otrzymywać dłużej niż przez cztery lata.

Do czteroletniego okresu pobierania stypendium doktoranckiego nie wlicza się okresu zawieszenia kształcenia. Doktorant może je zawiesić na swój wniosek, na okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz rodzicielskiego. Okres trwania takich urlopów liczony jest zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Dodatkowe zasady zawieszania kształcenia mogą być także określone w regulaminach danych szkół doktorskich.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane