statystyki

Wcześniejsze emerytury za długi staż ubezpieczeniowy – niemieckie doświadczenia i wnioski dla Polski

autor: Dr Andrzej Szybkie12.12.2019, 11:10; Aktualizacja: 12.12.2019, 11:10
W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.

W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.źródło: ShutterStock

W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.

Pojawiające się propozycje nieco się różnią, ale ich podłożem jest stworzenie w powszechnym systemie emerytalnym prawnej możliwości uzyskania emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego przez osoby, które „wypracowały” sobie świadczenie bardzo długim stażem pracy i nie mają już siły i możliwości, aby pracować do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Nie zabierając głosu w tej dyskusji w kontekście politycznym, warto sprawdzić, jak kwestia ta została rozwiązana w Niemczech.

Jak jest za Odrą

Jednym z rodzajów wcześniejszej emerytury w Niemczech jest świadczenie dla osób posiadających staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 45 lat. Wprowadzono je od 1 stycznia 2012 r. Emerytura taka (w pełnej wysokości, bez potrąceń) przysługuje po 45 latach pracy i ukończeniu odpowiedniego wieku emerytalnego. Do 30 czerwca 2014 r. było to 65 lat, a od 1 lipca 2014 r. 63 lata. Obecnie wiek przejścia na to świadczenie jest stopniowo wydłużany i docelowo znów ma wynosić 65 lat. Jest to związane z sukcesywnym podwyższaniem powszechnego wieku emerytalnego z 65 lat na 67 lat. Na wcześniejszą emeryturę z uwagi na bardzo długi staż w wieku 65 lat przechodzić będą mogły osoby urodzone w 1964 r. i później.

W Niemczech od dawna funkcjonuje również emerytura dla osób mających staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 35 lat, o której warto wspomnieć dla porządku. Osoba taka może przejść na emeryturę w wieku 63 lat, gdy ma staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 35 lat. Nie uzyska ona jednak świadczenia w pełnej wysokości, tylko pomniejszone o tzw. współczynnik czasu przejścia na emeryturę. Minimalny wiek do otrzymania tej formy wsparcia bez potrąceń jest sukcesywnie podnoszony od 2012 r. i docelowo ma wynieść 65 lat. Dotyczy to osób urodzonych w styczniu 1949 r. i później. Urodzeni w styczniu 1949 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 63 lat i 1 miesiąca, urodzeni w lutym 1949 r. – w wieku 63 lat i 2 miesięcy, a urodzeni w miesiącach marzec–grudzień 1949 r. – w wieku 63 lat i 3 miesięcy. W przypadku urodzonych w 1964 r. i później wiek przejścia na tę emeryturę będzie wynosić 67 lat.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane