statystyki

Wcześniejsze emerytury za długi staż ubezpieczeniowy – niemieckie doświadczenia i wnioski dla Polski

autor: Dr Andrzej Szybkie12.12.2019, 11:10; Aktualizacja: 12.12.2019, 11:10
W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.

W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.źródło: ShutterStock

W naszym kraju toczy się dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych nowego rodzaju świadczenia – emerytury wcześniejszej z tytułu długiego stażu czy też emerytury z tytułu długiego stażu przyznawanej bez względu na wiek.

Pojawiające się propozycje nieco się różnią, ale ich podłożem jest stworzenie w powszechnym systemie emerytalnym prawnej możliwości uzyskania emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego przez osoby, które „wypracowały” sobie świadczenie bardzo długim stażem pracy i nie mają już siły i możliwości, aby pracować do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Nie zabierając głosu w tej dyskusji w kontekście politycznym, warto sprawdzić, jak kwestia ta została rozwiązana w Niemczech.

Jak jest za Odrą

Jednym z rodzajów wcześniejszej emerytury w Niemczech jest świadczenie dla osób posiadających staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 45 lat. Wprowadzono je od 1 stycznia 2012 r. Emerytura taka (w pełnej wysokości, bez potrąceń) przysługuje po 45 latach pracy i ukończeniu odpowiedniego wieku emerytalnego. Do 30 czerwca 2014 r. było to 65 lat, a od 1 lipca 2014 r. 63 lata. Obecnie wiek przejścia na to świadczenie jest stopniowo wydłużany i docelowo znów ma wynosić 65 lat. Jest to związane z sukcesywnym podwyższaniem powszechnego wieku emerytalnego z 65 lat na 67 lat. Na wcześniejszą emeryturę z uwagi na bardzo długi staż w wieku 65 lat przechodzić będą mogły osoby urodzone w 1964 r. i później.

W Niemczech od dawna funkcjonuje również emerytura dla osób mających staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 35 lat, o której warto wspomnieć dla porządku. Osoba taka może przejść na emeryturę w wieku 63 lat, gdy ma staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 35 lat. Nie uzyska ona jednak świadczenia w pełnej wysokości, tylko pomniejszone o tzw. współczynnik czasu przejścia na emeryturę. Minimalny wiek do otrzymania tej formy wsparcia bez potrąceń jest sukcesywnie podnoszony od 2012 r. i docelowo ma wynieść 65 lat. Dotyczy to osób urodzonych w styczniu 1949 r. i później. Urodzeni w styczniu 1949 r. mogą przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 63 lat i 1 miesiąca, urodzeni w lutym 1949 r. – w wieku 63 lat i 2 miesięcy, a urodzeni w miesiącach marzec–grudzień 1949 r. – w wieku 63 lat i 3 miesięcy. W przypadku urodzonych w 1964 r. i później wiek przejścia na tę emeryturę będzie wynosić 67 lat.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane