Dopełnione zmiany w dokumentacji pracowniczej

autor: Łukasz Guza12.12.2019, 19:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:46
dokumenty

Pracodawcom zostały trzy tygodnie na zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania dokumentacji pracowniczej osób, których zatrudnienie ustało przed 1 stycznia 2019 r. Tak wynika z przepisów przejściowych rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. 2369).źródło: ShutterStock

Pracodawcom zostały trzy tygodnie na zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania dokumentacji pracowniczej osób, których zatrudnienie ustało przed 1 stycznia 2019 r. Tak wynika z przepisów przejściowych rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. 2369).

Firmy miały rok na to, aby papierowe akta byłych zatrudnionych były przechowywane w sposób zgodny z nowymi przepisami. Chodzi o stworzenie warunków zabezpieczających je przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub utratą i dostępem osób nieupoważnionych, w szczególności przez zapewnienie w miejscu składowania odpowiedniej wilgotności i temperatury. Pracodawca musi też zabezpieczyć takie pomieszczenie przed dostępem osób nieuprawnionych.

– W praktyce firmy już wcześniej spełniały takie wymogi. To polska specyfika, że miejsca przechowywania dokumentacji pracowniczej są zazwyczaj bardzo dobrze zabezpieczone. W związku z tym nie wydaje się, aby ten termin robił wielkie wrażenie w działach kadr – uważa Piotr Wojciechowski z Kancelarii Adwokackiej Piotr Wojciechowski, specjalista z zakresu prawa pracy.

ZOBACZ TEŻ: Czas pracy 2020


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane