statystyki

PIP sprawdziła, czy pracodawcy zapewniają pracownikom system pierwszej pomocy

autor: Łukasz Guza04.12.2019, 05:23; Aktualizacja: 04.12.2019, 05:25
Zgodnie z art. 2091 kodeksu pracy zatrudniający musi zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadków, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Zgodnie z art. 2091 kodeksu pracy zatrudniający musi zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadków, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.źródło: ShutterStock

W okresie 2018–2019 r. 273 pracodawców nie zapewniło zatrudnionym odpowiedniego systemu udzielania pierwszej pomocy. Tak wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, których wyniki przedstawiono na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

– Zatrudnieni nie wiedzieli, do kogo się zwrócić w razie wystąpienia nagłego zdarzenia – podkreślił Jakub Chojnicki, dyrektor departamentu nadzoru i kontroli Głównego Inspektoratu Pracy.

Zgodnie z art. 209 1 kodeksu pracy zatrudniający musi zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadków, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Ma obowiązek wyznaczyć osoby do udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji oraz zapewnić łączność ze służbami ratownictwa medycznego i ochrony przeciwpożarowej. Działania te powinny być dostosowane do liczby pracowników i rodzaju zagrożeń.

– Osoba wyznaczona do udzielania pierwszej pomocy powinna zaliczyć szkolenie prowadzone przez ratownika medycznego. Tej tematyce poświęcona jest część okresowego szkolenia bhp , ale w zakresie niewystarczającym dla kogoś, kto ma być odpowiedzialny w firmie za wspomniane zadania – wyjaśnia Marek Nościusz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane