Jeszcze w tym tygodniu resort pracy i polityki społecznej przedstawi gotowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Równocześnie zostanie ujawniony wykaz prac uprawniający do opuszczenia rynku pracy pięć lub dziesięć lat przed osiągnięciem wieku ustawowego.
• Ponad 800 tys. osób pracujących w szczególnych warunkach lub charakterze nadal nie wie, czy od przyszłego roku będą mogły przechodzić na emerytury pomostowe. Jak długo to jeszcze potrwa?
- W tym tygodniu kończymy konsultacje z partnerami społecznymi rządowego programu Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+. Zostały w nim przedstawione założenia do ustawy o emeryturach pomostowych.
• Od założeń do ustawy droga jest jeszcze daleka.
- Dlatego mamy już gotowy projekt ustawy, który w sposób precyzyjny określa zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury po 31 grudnia 2008 r. W tym tygodniu, już po zakończeniu konsultacji, oficjalnie przedstawimy go pracodawcom i związkom. Obecnie eksperci medycyny pracy kończą prace nad listą prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Lista ta będzie częścią ustawy o świadczeniach pomostowych, która trafi do końca maja do Sejmu. Planujemy, że do wakacji Sejm powinien zakończyć drugie czytanie projektu. Według mnie w połowie roku pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach muszą wiedzieć, kto skorzysta z wcześniejszej emerytury. Czy ustawa wejdzie w życie przed końcem roku, będzie zależeć wyłącznie od Sejmu.
• Kto straci prawo do emerytur pomostowych?
- Mogą je stracić nauczyciele przechodzący obecnie na emeryturę bez względu na wiek. Nie znam żadnego raportu, który w sposób jednoznaczny wskazywałby, że nauczyciele muszą mieć prawo do emerytur pomostowych. Najczęściej pojawiają się tam rekomendacje, że prawo do nich powinny mieć osoby wykonujące zawody, w których pojawia się tzw. syndrom zawodowego wypalenia. W tym miejscu trzeba jednak wyjaśnić, że takie zjawisko dotyczy nie tylko pracy nauczycieli, ale także innych zawodów, gdzie monotonnie latami robi się ciągle to samo. W Europie problem ten rozwiązano i osoby znużone swoją pracą zmieniają po prostu profesję.
• Kto jeszcze straci uprawnienia do wcześniejszych emerytur?
- Z listy na pewno znikną tzw. zawody wymarłe, na przykład palacz w parowozach lub kierowcy karetek pogotowia, bo obecnie ich pracę wykonują ratownicy medyczni. Weryfikacją zawodów zajmują się eksperci medycyny pracy. Czekamy na listę. Nowa lista będzie uwzględniać postęp technologiczny i wyższy poziom bhp.
• Co się stanie z osobami wykonującymi prace obecnie uznawane za szkodliwe dla zdrowia?
- Chcemy stworzyć dla nich system doskonalenia zawodowego. W Polsce nie ma zwyczaju, żeby ludzie kilka razy w ciągu życia zmieniali zawód. Większość z nas kończy naukę w szkole, a jako dorośli nie podnosimy kompetencji. Potem jesteśmy zdziwieni, że nie możemy znaleźć pracy. Chcemy stworzyć system kształcenia ustawicznego, przez całe życie. Jest to szansa dla nauczycieli, którzy mogą utracić prawo do wcześniejszych emerytur. W placówkach dla dorosłych nie będzie hałasu czy biegania dzieci po korytarzach. Nie będzie więc powodu, aby ta grupa zawodowa domagała się prawa do wcześniejszego odejścia z rynku pracy. Obecnie nauczycielki, które kończą pracę zawodową w wieku 49 lat, zajmują się wnukami. Czasami wyjeżdżają do pracy do krajów UE, gdzie opiekują się osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. To nie jest żadne rozwiązanie, bo takie osoby najczęściej pracują na czarno. Chcemy aktywizować pracowników, a nie wypychać ich z rynku pracy.
• Przez ile lat będzie można pobierać emeryturę pomostową?
- Generalna zasada będzie mówić o pięciu latach. Jednak niektóre grupy zawodowe będą miały możliwość przechodzenia na takie emerytury na przykład na dziesięć lat przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.
• Ile osób będzie mogło skorzystać z takich świadczeń?
- W sytuacji, gdy prawo do emerytur pomostowych zyskaliby nauczyciele, objęłyby one 800 - 900 tys. osób. Bez nauczycieli ich liczba nie przekroczy 200 tys. Trzeba zaznaczyć, że wprowadzenie emerytur pomostowych nie spowoduje likwidacji rent z tytułu niezdolności do pracy. Osoby, które utracą zdrowie w pracy, nadal będą więc otrzymywać renty.
• Związki już grożą strajkami w przypadku odebrania niektórym grupom zawodowym uprawnień do wcześniejszych emerytur.
- Nie boję się ani związkowców, ani groźby strajków. Natomiast obawiam się sytuacji, w której młodzi emeryci wpadną w tzn. stary portfel i nie będzie miał kto płacić na ich świadczenia. Z czego będziemy płacić emerytury, jeżeli na dwóch emerytów będzie jeden pracujący. W Polsce realny wiek przechodzenia na emeryturę jest najniższy w Europie. Kobiety opuszczają rynek w wieku 56 lat, a mężczyźni 57. Musimy więc ustalić ze związkami rodzaje zachęt do pozostania na rynku pracy.
• JOLANTA FEDAK
absolwentka nauk politycznych. Od lat 90. związana z PSL. Była m.in. wicemarszałkiem województwa lubuskiego
Komentarze (78)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszelepiej milcz bo ty też kiedyś będziesz mał garb od pracy Ciebie też te przepisy dosięgną
Mam 54 lata i 32-letni staż. Niby dlaczego mam być gorsza od wcześniejszych roczników i niby dlaczego ma mi nie przysługiwać wcześniejsza emerytura????!!
Niby dlaczego choroby kręgoisłupa, ukłądu krażenia wzroku nie są uznane za choroby zawodowe pracowników biurowych?????
Żądam jednakowych praw emerytalnych dla wszystkich, a nie faworyzowania tylko wybranych!
UWAŻAM ,ŻE PANI FEDAK WINNA TO PRZEMYŚLEĆ. PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ PO OKREŚLONYCH PRZEPRACOWANYCH LATACH TO ŻADNA NOWOŚĆ W UE. A POWSZECHNA PRAKTYKA, SKORO JESTEŚMY W UNII WINNIŚMY CZERPAĆ Z NIEJ DOBRE PRZYKŁADY. MANIPULOWANIE EMERYTAMI CZY NAWET KANDYDATAMI JEST PO PROSTU NIEMORALE. POZDRAWIAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW.
Gdzie sa moje pieniadze, kto je ukradl ??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Poszly na palace zusowskie, wyplaty prezesow, a moze na inne cele. Gdybym te pieniadze wplacal na swoje konto, to teraz mialbym gdzies wczesniejsze emerytury. Opalalbym sie na Bahamach !!!!!!!!!!!!!
Nas nauczycieli szlag trafia, jak slyszymy, ile zusowi brakuje pieniedzy na emerytury i renty !!!
Niech rzad odda mi moje pieniadze i reformuje oswiate rekoma 60 letnich dziadkow i babc !!!
A PSL niech sie rozliczy ze swoich fundacji i odda pieniadze z przekretow, to bedzie na wczesniejsze emerytury !!!
Oddajecie majatek już ostatni jak zwykle za łapówki.Tak aprpo's nie wsdyd Pani? Szanowana Pani Fedak!
Panie Premierze - ta kobieta powinna zostać zdymisjonowana w trybie NATYCHMIASTOWYM . Bo do sierpnia , kiedy podobno ma być zdymisjonowana - może narobić szkód nie do odrobienia. I znów Polska - jak było z akcyzą na sprowadzane samochody - bedzie wstydziła się przed Europą za łamanie prawa.
Takie rozwiązanie przewiduje Ruchomy Czas Przechodzenia na Emeryturę !
Ruchomy Czas Przechodzenia na Emeryturę obejmuje w Norwegii i Belgii wszystkich pracujących. Tam jest przedział wiekowy, w którym mozna SAMEMU podjąć decyzję. Moze to być np przedział 57 - 62 lata lub 60 - 65 lat. W krajach Europy Środkowej / Litwa ,Łotwa ,Słowacja/ na emeryturę przechodzi się w wieku 58 - do max 62 lat ! Dla Polaków podjęto najgorszy wariant/ przy współudziale Pana RPO, który powinien pomagać ludziom / , mimo ,że np we Francji na emeryturę również mozna iść w wieku 60 lat.
Julian ale dla kogo ruchomy? Fedakowa chce większość pozbawić jakichkolwiek praw ustawiając wiek na początek dla kobiet 60 a dla mężczyzn 65 a w póżniejszym okresie dla obojga płci 67. Ja chciałabym aby tak było jak mówisz np po 35 latach pracy mogę decydować.
Jeżeli Waszym zdaniem emerytura przy stażu pracy 30 – 40 lat jest wcześniejsza!!!!
To jak nazwać emerytury za staż pracy 15 – 20 lat /policja wojsko/ i cała reszta
Niech ta Pani F zabierze się za KRUS
Jak jeszcze długo będziemy dopłacać????????????
Acha czyli rząd tłumaczy przedłużenie aktywności zawodowej przepisami unijnymi ale pokazuje nam tylko fragment a to co najważniejsze ukrywa przed nami jak przed jakimiś tumanami, Pięknie.
Nie wiem czy Urząd coś ukrywa. Ale np system norweski Ruchomego Czasu Przechodzenia na Emeryturę był opisany w jednym ubiegłorocznych numerów Służby Pracowniczej. Tam bodajże jest mozliwość przejścia na emeryturę w przedziale 62-65 lat. U nas w tej sprawie wypowiadał się Pan RPO Kochanowski - ale jak widać wybrano najtrudniejszy wariant dla Polaków , czyli emerytura w wieku 65 lat. Docelowo / po 2020 r / PO planuje zrównać wiek K i M - 67 LAT !!! Zauważcie, że jest to stosunkowo niedługo - "łapie " już , ogólnie rzecz biorąc , dzisiejszych 50-latków!
ja w przszłym roku skończę 60 lat i 41 lat pracy i co mogę iść na emeryturę ???
w normalnym kraju pewnie tak, ale w kraju gdzie urodziła się p. Fedak jest to niemożliwe. Państwo przez całe lata mieszalo ZUSem a teraz ucieka od odpowiedzialności przerzucając koszty reformy na przyszłych emerytów fundując im dodatkowe lata pracy.A może wypowiedzić wojnę niemcom, to zaprowadzą u nas porządek.To bardzo przykra ironia ale brakuje słów na te pomysły PO i pani Fedak.
Ciekawa jestem jak wy odebraliście te rewelacyjne informacje Pani Fedak.
Pozdrawiam