statystyki

Czy dofinansowanie miejsca parkingowego dla pracownika jest oskładkowane? [PORADNIA UBEZPIECZENIOWA]

autor: Marcin Nagórek28.11.2019, 11:43; Aktualizacja: 28.11.2019, 11:43
Czy na prawo do ulgi na start wpłynie wymiar etatu u byłego pracodawcy, na rzecz którego przedsiębiorca wykonuje usługi?  Jakie konsekwencje poniesie płatnik, jeśli zleceniodawca wprowadził go w błąd co do drugiego tytułu ubezpieczeniowego?  Dlaczego dofinansowanie miejsca parkingowego dla pracownika nie będzie oskładkowane? Czy od stypendium motywacyjnego dla uczniów szkół branżowych trzeba odprowadzić składki?

Czy na prawo do ulgi na start wpłynie wymiar etatu u byłego pracodawcy, na rzecz którego przedsiębiorca wykonuje usługi? Jakie konsekwencje poniesie płatnik, jeśli zleceniodawca wprowadził go w błąd co do drugiego tytułu ubezpieczeniowego? Dlaczego dofinansowanie miejsca parkingowego dla pracownika nie będzie oskładkowane? Czy od stypendium motywacyjnego dla uczniów szkół branżowych trzeba odprowadzić składki?źródło: ShutterStock

Czy na prawo do ulgi na start wpłynie wymiar etatu u byłego pracodawcy, na rzecz którego przedsiębiorca wykonuje usługi?  Jakie konsekwencje poniesie płatnik, jeśli zleceniodawca wprowadził go w błąd co do drugiego tytułu ubezpieczeniowego?  Dlaczego dofinansowanie miejsca parkingowego dla pracownika nie będzie oskładkowane? Czy od stypendium motywacyjnego dla uczniów szkół branżowych trzeba odprowadzić składki?

Od nowego roku planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i skorzystać z ulgi na start, a przy okazji kontynuować współpracę z ostatnim pracodawcą. Czy taka współpraca będzie możliwa? Pracowałem w tej firmie tylko na pół etatu.

W odpowiedzi na zadane pytanie kluczowe znaczenie odgrywa art. 18 prawa przedsiębiorców. Wynika z niego (ust. 1), że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przedsiębiorca w ramach swojej firmy świadczy usługi pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy takie same czynności. Ulga ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do ubezpieczeń społecznych. Nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jednak w opisywanej sytuacji początkujący przedsiębiorca i tak nie będzie mógł skorzystać z ulgi na start, bo zamierza prowadzić współpracę z przedsiębiorcą, z którym ostatnio pozostawał w stosunku pracy. Zamierza przy tym kontynuować współpracę, ale na innych zasadach (świadczenie usług zamiast etatu). Przy ocenie prawa do ulgi nie ma znaczenia okoliczność, że przedsiębiorca pracował u przyszłego kontrahenta (dawnego pracodawcy) jedynie na pół etatu. Ustawodawca w cytowanym art. 18 prawa przedsiębiorców odniósł się do stosunku pracy, a nie do jego wymiaru.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane