Nowa ulga w składkach do ZUS ze stałym limitem przychodu

autor: Joanna Śliwińska28.11.2019, 11:17; Aktualizacja: 28.11.2019, 11:18
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada wpisanie do ustawy progu 120 000 zł. Nie będzie on automatycznie zmieniany co roku, jak zakładały to dotychczasowe przepisy.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada wpisanie do ustawy progu 120 000 zł. Nie będzie on automatycznie zmieniany co roku, jak zakładały to dotychczasowe przepisy.źródło: ShutterStock

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada wpisanie do ustawy progu 120 000 zł. Nie będzie on automatycznie zmieniany co roku, jak zakładały to dotychczasowe przepisy.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzający nową ulgę określoną przez autorów jako „mały ZUS plus”. To modyfikacja ulgi wprowadzonej od 2019 r., roboczo nazywanej przez rząd „małym ZUS”, a więc obniżenia składek dla prowadzących działalność gospodarczą i osiągających niskie przychody. W nowych przepisach limit dopuszczalnych przychodów znacznie zwiększono, ale ustanowiono stały próg kwotowy. A to może rodzić w przyszłości problemy, jeśli rządzący nie będą skłonni progu podwyższać, bo potrzebne będą dodatkowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ubezpieczeniach społecznych nie ma jednej reguły – ustawodawca raz stosuje kwoty zmienne uzależnione np. od przeciętnego wynagrodzenia, a raz określa je wprost.

Dwukrotny wzrost

Zgodnie z obowiązującym art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z obniżonych składek może skorzystać prowadzący działalność, który w poprzednim roku osiągnął przychód nie wyższy niż 30-krotność obowiązującego wtedy minimalnego wynagrodzenia. Aby więc obniżyć składki w 2019 r., w 2018 r. trzeba było osiągnąć przychód nie wyższy niż 63 000 zł. Po zmianach w przepisach będzie ustanowiona kwota stała – 120 000 zł, proporcjonalnie pomniejszana, gdy działalność nie była prowadzona przez cały rok. Oznacza to bardzo duży wzrost na dzień przygotowywania nowych przepisów, bo prawie dwukrotny, w stosunku do obecnego brzmienia ustawy. Może się jednak okazać, że kwota ta nie będzie waloryzowana przez najbliższe lata, a wtedy wraz z rosnącą inflacją coraz mniej osób będzie formalnie spełniać warunki do skorzystania z ulgi, mimo że ich sytuacja finansowa nie będzie dobra. Podobny problem występuje chociażby w przypadku zasiłku pogrzebowego (pisaliśmy o tym: „OPZZ chce powrotu starych zasad wypłaty zasiłku pogrzebowego”, DGP nr 216 z 7 listopada 2019 r.), gdzie kilka lat temu w miejsce zmiennej wysokości uzależnionej od przeciętnego wynagrodzenia wprowadzono kwotę stałą, która obecnie nie pokrywa kosztów pogrzebu, bo nie była waloryzowana. Te obawy towarzyszą organizacjom przedsiębiorców. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców napisał w swojej opinii wprost, że z praktyki wynika, iż określony kwotowo wskaźnik pozostaje z reguły na tym samym poziomie długie lata. Jako przykład ZPP wskazał kwotę wolną od podatku. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy o „małym ZUS plus”, ewentualna ustawowa zmiana w tym zakresie uzależniona będzie jednak od wcześniejszej pogłębionej analizy wielu czynników ekonomicznych, takich jak np. poziom inflacji lub przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Ustalenie jednak kwoty stałej to bezpieczne dla rządzących rozwiązanie.

WAŻNE Bez zmian pozostaje zasada, że na każde pięć lat tylko przez trzy przedsiębiorca może korzystać z ulgi, nawet jeśli niezmiennie uzyskuje niskie przychody i dochody.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • polks(2019-11-29 14:45) Zgłoś naruszenie 10

    Ulga to powinna byc kwota wolna od p podatku 8000tys zł i emerytury bez podatków a czternasta emerytura powinna byc wypacana przed świętami Bożego Narodzenia tak jak otrzymuje cała budżetówka, samorządy mundurowi itd. politycy, sedziowie itd

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane