statystyki

Przejście zakładu pracy może wymusić zmianę postaci prowadzonej dokumentacji pracowniczej

autor: Łukasz Prasołek28.11.2019, 10:20; Aktualizacja: 28.11.2019, 10:24
RPiPS w stanowisku z 5 listopada 2019 r. zwraca jednak uwagę, że dokumentacja nie może być prowadzona do pewnej daty w jednej postaci, a później w innej postaci, gdyż musi spełniać wymagania m.in. integralności.

RPiPS w stanowisku z 5 listopada 2019 r. zwraca jednak uwagę, że dokumentacja nie może być prowadzona do pewnej daty w jednej postaci, a później w innej postaci, gdyż musi spełniać wymagania m.in. integralności.źródło: ShutterStock

Tę, która dotyczy przejętych pracowników, można prowadzić w innej formie niż tę, która odnosi się do osób dotychczas zatrudnionych u pracodawcy przejmującego. Jednak dokumenty danego rodzaju dotyczące jednej osoby nie mogą mieć jednej postaci do dnia transferu, a innej po tej dacie.

Po dyskusji trwającej kilka miesięcy ostatecznie przyjęto zasadę jednej postaci dla jednego rodzaju dokumentacji pracowniczej – przy czym dotyczy to także jednego pracownika, a nie całości załogi pracodawcy. Zatem może być tak, że np. dokumentacja urlopów wypoczynkowych dla pracowników biurowych będzie elektroniczna, a dla pracowników produkcyjnych, którzy nie mają dostępu do komputerów i nie mają udostępnionych pulpitów pracowniczych – papierowa. Jednak w ramach jednego rodzaju dokumentacji bezwzględnie już obowiązuje zasada, że wszystkie rodzaje dokumentów muszą mieć taką samą formę.

Reguły te komplikują się w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 23 1 kodeksu pracy. Przepisy rozporządzenia z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. poz. 2369) nie wskazują bowiem precyzyjnie obowiązków pracodawcy przejmującego.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w efekcie przejścia zakładu pracy w trybie art. 23 1 k.p. pracodawca przejmujący wstępuje w prawa i obowiązki swojego poprzednika i kontynuuje prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Wskazuje na to pośrednio również par. 7 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy pracodawca przekazuje mu całość dokumentacji pracowniczej przejmowanych osób. Przepis ten nie rozstrzyga jednak, jak taka dokumentacja ma być dalej prowadzona.

W tym zakresie pomocne jest stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydane dla DGP, w którym resort przyjął, że dany rodzaj dokumentacji musi mieć jedną postać, ale dotyczy to konkretnego pracownika. Zatem może być tak, że dokumentacja osób przejętych będzie prowadzona w innej postaci niż dokumentacja dotychczasowych pracowników pracodawcy przejmującego.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane