statystyki

Osoby 55+ mogą trafić do PPK automatycznie?

autor: Marcin Cetnarowicz28.11.2019, 07:39; Aktualizacja: 28.11.2019, 08:44
rekrutacja, praca, pracownik

W ostatnim czasie wiele napisano o mniejszych lub większych wątpliwościach na gruncie przepisów ustawy o PPK. Dotychczas nie zgłaszano jednak poważniejszych zastrzeżeń odnośnie do zasad uczestnictwa w PPK osób w wieku 55‒69 lat. Zasady te są uregulowane w art. 15 ust. 2 i 3 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572).źródło: ShutterStock

Tak wynika z przepisów, ale Polski Fundusz Rozwoju zdaje się tego nie dostrzegać. W mediach do tej pory również było o tym cicho, przez co wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z problemu.

W ostatnim czasie wiele napisano o mniejszych lub większych wątpliwościach na gruncie przepisów ustawy o PPK. Dotychczas nie zgłaszano jednak poważniejszych zastrzeżeń odnośnie do zasad uczestnictwa w PPK osób w wieku 55‒69 lat. Zasady te są uregulowane w art. 15 ust. 2 i 3 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. poz. 2215; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1572).

Art. 15

2. Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która ukończyła 55. rok życia i nie ukończyła 70. roku życia, wyłącznie na jej wniosek, z zastrzeżeniem ust. 3. Podmiot zatrudniający jest obowiązany do poinformowania osoby zatrudnionej, o której mowa w zdaniu pierwszym, o możliwości złożenia wniosku.

3. Podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, o której mowa w ust. 2, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia osoba ta była zatrudniona w tym podmiocie zatrudniającym łącznie przez co najmniej 3 miesiące.

W ust. 2 wyrażona jest zasada ogólna, zgodnie z którą dla osoby zatrudnionej w wieku 55‒69 lat umowę o prowadzenie PPK zawiera się wyłącznie na jej wniosek. Gdyby brzmienie art. 15 kończyło się na ust. 2 wszystko byłoby stosunkowo jasne. Po ust. 2 następuje jednak problematyczny ust. 3, który w praktyce jest rozumiany dwojako.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

  • polcia(2019-11-30 12:49) Zgłoś naruszenie 41

    Nie no przecież takie osoby to mogą się zapisać do tego programu, ale nie muszą. One już całkowicie same decydują co chcą zrobić ze swoim uczestnictwem. W końcu do swojej emerytury już im dużo nie zostało

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zenon(2019-12-02 13:03) Zgłoś naruszenie 31

    Polakowi to najlepiej przejść przez rozum to wtedy zrozumie. W mojej firmie kilkanaście lat temu wprowadzano PPE. Większość nie skorzystała bo trzeba płacić podatek. Obecnie skończyłem 60 lat i wybrałem kilkadziesiąt tysięcy zł z PPE a koledzy nadal zazdroszczą. Mądry Polak po szkodzie, do PPK też nie ma przymusu.

    Odpowiedz
  • Renia(2019-12-04 06:57) Zgłoś naruszenie 10

    Wolny kraj, każdy zrobi jak zechce wybierze PPK - dobrze , nie zapisze się do PPK - JEGO SPRAWA !

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-12-02 13:13) Zgłoś naruszenie 10

    Malkontenci zawsze się znajdą. Teraz z OFE zapłacę 15% opłaty i za rok idąc na emeryturę wybiorę całą kwotę.Obecnie za środki z OFE płaciłbym 17 procent podatku.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • weronika(2019-12-10 16:27) Zgłoś naruszenie 10

    tutaj dobrze właśnie, że tych osób nikt automatycznie nie zapisuje. W końcu im do emerytury już dużo nie zostało, także niech sami już zadecydują co dalej chcą zrobić

    Odpowiedz
  • JP(2019-12-05 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Nie do końca, ja złożyłam deklarację o chęci pozostania w OFE. Całkiem sporo na OFE jeszcze mam, ale co miesiąc określona kwota przekazywana jest zgodnie z tzw suwakiem na subkonto w ZUS

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane